Türkiye'de yatırım fonları ve müşterilerin yatırım fonları hakkında bilgi düzeylerini ölçmeye yönelik alan araştırması
It is a study for the evaluation of the investment funds and information level of the customers about the investment funds
  1. Tez No: 159334
  2. Yazar: SERDAR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ORHANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Günümüzde hızla gelişen finansal sektör bir çok yeni yatırım alternetifî sunmaktadır. Bunlardan biri de son dönemde özellikle ülkemizde hızla gelişen yatırım fonları olmuştur. Yatırım fonları gelişmiş ekonomilerde portföy büyüklükleri ile bankacılık sektörüne rakip hale gelmektedir. Yatırım fonlarının, temel fonksiyonları, ölçek ekonomilerinin avantajlarından da yararlanarak profesyonel yönetim sağlaması, çeşitlendirme yoluyla portföy riskinin küçülmesinin sağlanması ayrıca sermaye piyasalarının gelişmesinde yardımcı ve düzenleyici etkide bulunmasıdır. Yatırım fonları bu avantajları nedeniyle hem bireysel yatırımcıları hem de kurumsal yatırımcıları kendisine çekmektedir. Yatırım fonlarının finansal sistem içerisinde pek çok görevi vardır. Bunlardan biri de sermaye piyasasına girmekten çekinen deneyimsiz küçük tasarruf sahiplerine sermaye piyasasında yatırım yapma imkanı sağlamasıdır. Ekonomide atıl olarak tutulan küçük fonlar, yatırım fonları vasıtasıyla ekonomi için önemli bir kaynak oluşturmaktadır. Özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde yaşanan sermaye sıkıntısı için yatırım fonları önemli bir kaynak teşkil etmektedir. Son yıllarda Türkiye'de yatırım fonları en çok talep gören ve en hızlı büyüyen yatırım aracı olmuştur. Türkiye'de yatırım fonlarının gelişimi ekonomik kalkınma ve büyüme için hayati önem arz etmektedir. Bu sebepten yatırımcıların yatırım fonları konusunda eğitilmesi büyük önem taşımaktadır. Yapılan araştırma sonucunda katılımcıların yeterli ve istenilen düzeyde bilgiye sahip olmadıkları görülmüştür. Fakat katılımcıların %87,6'si yatırım fonları hakkında kendilerine bilgi verilmesini isteyerek, bu alanda bilgi almaya istekli olduklarım göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Today, rapid growing financial sector offers a lot of new investment alternetives. One of them has been the mutual funds that constituted a fast developing trend during the last period. The investment funds, in the developed economies, become a competitive aspect for the banking sector with their portfolio sizes. The fundamental functions of the mutual funds are provision of professional management by being benefited the advantages of scale economies, ensuring to lessen the portfolio risk by the diversifying as well as having the helpful and regulatory effect on developing the capital markets. In cinssequence of the foregoing advantages investment funds lure both personnel investors and institutional investors. There a lot af missions of the mutual funds in the financial system. One of them is offering investment oppurtunity to the owner of small size savings who hesitate to enter into capital market. The small scale funds those being kept as inactive in economy, constitues an important resource for sake of economy by means of the investment funds. The mutual funds build up on important resource for the financial straits especially in the developing countries such as Turkey. At he recent years, the investment funds have been the fastest graving investment instrument together with having high demand by the investors. The development of the mutual funds, in Turkey, bears a vital importance for the economical development and growing up. There for the traing of the investors holds of a great account. At the end of the study it was determined that the participants were not informed enough. But 87,6 % of the participants wanted to be informed about the investment funds, so that they were ambitious to get more information about this subject. 11