Tâif Şehri ve Sakîf Kabilesi (İslam öncesi'nden Dört Halife Dönemi'nin sonuna kadar)
- Tez No: 159340
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET SEZİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
140 ÖZET Hicaz'ın üç önemli yerleşim merkezinden biri olan Tâif, kuzeyden güneye, güneyden de kuzeye ulaşan ticaret yolu ve verimli Vec vadisi üzerinde önemli bir ticaret ve tarım merkeziydi. Şehir, coğrafi ve stratejik bakımdan olduğu kadar ekonomik, sosyal ve kültürel bakımdan da gerek islâm öncesinde gerekse İslâm tarihinde büyük bir öneme sahipti. Tâif halkı diğer Hicaz halklarına oranla daha erken bir dönemde kalıcı ve devamlı bir kültüre sahip olmuştur. Sakîf in Kureyşle birlikte uzak ülkelere özellikle Fars, Şam, Yemen ve Mısır gibi komşu devletlere yaptığı ticaret ve dostluk seyahatleri onların farklı kültürlerle karşılaşmalarına neden olmuştur. Sakîf ile Kureyş ya da Tâif ile Mekke arasındaki sıkı ilişkinin temelinde akrabalık bağının önemli bir yeri vardı. Fakat Sakîfliler, Haşim oğullarından çok Ümeyye oğullarına iltifat etmişlerdir. Bu durum İslâm döneminde de artarak devam etti. Hz. Muhammed'in Rasul olarak görevlendirilişi önce Mekke'de daha sonra da Tâifte aynı tepkiyle karşılandı. Müslümanların Medine'ye hicretine kadar olan süreçte Sakîfliler'in Kureyş'e lokal desteği devam etti. Hicretten sonra ise Kureyş'le Sakîf ortak hareket etme kararı aldılar. Rasûlullah'ın hayatının sonlarına doğru müslüman olan Sakîfliler, onun vefatının ardından ortaya çıkan irtidat olaylarına bulaşmamışlar aksine mürtedlerle olan mücadelede islâm ordusunda yerlerini almışlardır. Halifeler döneminde Sakîf Kabilesi dengeli bir politika izlemiş, gelişen olaylar karşısında soğuk kanlılıklarını korumuşlardır, özellikle Hz. Osman dönemindeki fitne hareketlerinde ve Hz. Ali dönemindeki Cemel ve Sıffin savaşlarında tarafsız kalmışlar, olayların alacağı son şekli beklemişlerdir.
Özet (Çeviri)
141 ABSTRACT Being one of the three substantial settlements of Hicaz, Tarf used to be a significant trade and agricultural central on the trade route reaching to North from South and fertile Vec Valley. The city, either in the Islamic History or prior to Islam, had a great importance from the viewpoint of geographic and strategic aspects as well as economic, social and cultural aspects. In comparison with other Hijas peoples, the people of Taif has had a lasting and steady culture in earlier epoch. The commercial and friendship travels Sakif had traveled together with Kureyş to far lands, particularly to neighbouring states such as Iran, Damascus, Yemen and Egypt have caused them to have confronted with distinct cultures. The tie of relationship occupied an important role on the foundation of intimate relationship between Sakif and Quraysh or Taif and Mecca. However the resident of Sakif have shown courtesy to the sons of Umeyye more than the sons of Haşim. This situation went on increasingly also during Islamic epoch. The appointment of Excellency Muhammed as the Prophet was welcomed with reaction firstly in Mecca then in Taif with the same reaction. The local support of Sakif's residents to Quraysh continued during process until emigration of Muslims to Medina. Post-emigration, Quraysh and Sakif has taken a decision to act together. The Sakif people who became muslim towards last moments of life span of the Prophet of God have not get involved in the defeat events arisen following his decease, instead, they have taken their calm behaviors in front of the developed events. Particularly, they have remained importial and stayed awaiting the final position of the events during instigation actions in the tenure of Excellency Osman and Cemel and Sıffîn wars during tenure of Excellency Ali.