ARCS modeline göre tasarlanan eğitsel yazılımın öğrenmeye etkisi
The effect of ARCS model of instruction based education software to students' academic success
  1. Tez No: 159338
  2. Yazar: SELDA KAYAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MAHİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Ill YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ ARCS MODELİNE GÖRE TASARLANAN EĞİTİM YAZILIMININ ÖĞRENCİLERİN AKADEMİK BAŞARILARINA ETKİSİ Selda KAYAK Bilgisayar Ve Öğretim Teknolojileri Anabilim Dalı Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Nisan 2005 DANIŞMAN: Ahmet MAHİROĞLU Bu çalışmada ARCS modeline dayalı olarak tasarlanan bilgisayar destekli öğretim materyalinin (Eğitsel yazılım) öğrencilerin akademik başarıları üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmanın uygulaması Hüseyin Güllüoğlu İlköğretim Okulu 6. sınıf öğrencileri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada öğretim materyali olarak Word' de Yazı Biçimlendirme konusunu ele alan bir eğitim yazılımı kullanılmıştır. Kontrol ve deney gruplarına programdan önce ve sonra başarı testi, öğretimden İM hafta sonra da aynı basan testi öğrenmenin kalıcılığım ölçmek üzere yeniden uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde, ARCS Modeline göre tasarlanan eğitim yazılımı ile öğrenim gören deney grubunun akademik başarıları ile ARCS Modelinin uygulanmadığı eğitim yazılımı ile ders gören kontrol grubunun akademik basanları arasında anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Ancak, kalıcılık yönünden gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSRACT THE EFFECT OF ARCS MODEL OF INSTRUCTION BASED EDUCATION SOFTWARE TO STUDENTS' ACADEMIC SUCCESS MASTER THESIS GAZI UNIVERSITY EDUCATION SCDINCE INSTITUTE In this research, it was explored the effect of the Computer Assistaid Instruction material (Education Software) which was designed based ARCS Model on student' achievement. This research was carried out on the 6th grade students in Hüseyin Güllüoğlu Primary School. Students completed a computer-based lesson on Word Programme. Both experimental group and control group were equated. The education software which was designed by ARCS Model was applied to the experimental group while the education software which was not designed by ARCS Model was applied to the control group. Before instruction and after instruction the achievement test was given to control and experiemental groups. The same achievement test was given to students two weeks later to measure their retention levels. The results indicated that the software which was designed by ARCS Model had a significant effect on achievement. But, there could not be found any meam'gful difference among the student' retention levels.