NATO-Rusya federasyonu ilişkileri ve bu ilişkilerin Türkiye'ye yansımaları
- Tez No: 159341
- Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN METİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
194 ÖZET Soğuk Savaş sonrası dönemde ortaya çıkan yeni dünya düzeni çerçevesinde, devletler ve uluslararası örgütler, kendilerini yeni düzene uyum sağlayacak şekilde değiştirme gayreti içerisine girmişlerdir. NATO, kuruluş nedeni olan Sovyet tehdidinin ortadan kalkması ile yeni bir misyona ihtiyaç duymuştur. NATO için, yeni dönemde, tehdit algılaması olarak terörizm ön plana çıkmıştır. Terörizmle savaş bir anlamda NATO'nun devamlılığını sağlamaktadır. NATO'nun varlığına anlam kazandıran bir diğer unsur da genişleme olarak görülmektedir. NATO, 1997-2004 yılları arasında iki genişleme aşaması geçirmiştir. Genişlemeye en büyük tepki ise, genişleme kapsamına alınana bölgeyi arka bahçesi olarak adlandıran, Rusya Federasyonu'ndan gelmiştir. Bu çerçeveden bakıldığında, NATO'nun, genişleme ile eş zamanlı olarak Rusya Federasyonu ile de ilişkilerini geliştirme zorunluluğu ortaya çıkmaktadır. Bu kapsamda çalışmanın birinci bölümünde,“Çalışmanın Zemini”başlığı altında ikinci Dünya Savaşı'ndan 1990'lı yıllara kadar geçen zaman içerisinde NATO'nun gelişimi, NATO-Sovyetler Birliği ilişkileri ve Soğuk Savaşın sona ermesi ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, 1990 sonrası gelişen olaylar çerçevesinde, NATO'nun yeni dönemde misyon arayışları ve genişlemesi ele alınmış, eş zamanlı olarak ilerleyen NATO-Rusya ilişkilerine değinilmiştir. Bu çerçevede ele alınan en önemli gelişmeler olarak, 1997 yılında tesis edilen NATO-Rusya Kurucu Senedi ve 2002 yılında Kurucu Senet çerçevesindeki yetkiler genişletilerek oluşturulan NATO-Rusya Konseyi dikkat çekmektedir. Çalışmanın son kısmında ise gelişen NATO-Rusya ilişkilerinin bölgeye ve Türkiye'ye etkileri üzerinde durulmuştur. Burada özellikle, NATO'nun Karadeniz'e kıyısı olan iki ülkenin (Romanya ve Bulgaristan), NATO'ya dahil195 edilmesinin Türkiye-NATO ve Türkiye-Rusya ilişkilerine yansıması ele alınmıştır. Ayrıca, genel çerçeveler itibari ile Türkiye'nin NATO ve Rusya ile olan ilişkilerinin geleceği de incelemeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT With in the borders of the new world order which appeared in the era after the cold war, states and international organisations have been in the endeavours of altering themselves in order to be in accordance with the new world order and the new vision. NATO has been in need of a new mission due to the annihilation of the Soviet threat vvhereby NATO had been established. Threat means terrorizm in the new era for NATO as of today. The existence of NATO is available and inevitable for the fight with terrorism at present. Another agent which makes the existence of NATO essential and vital has been accepted as enlargement. Betvveen the years 1997-2004 NATO had two stages of enlargement. The greatest reaction against enlargement came from the Russian Federation. VVhich considers and accepts the area taken vvithin the enlargement borders as its back courtyard on which it works. VVithin this framevvork, NATO is obliged to improve its relationships with the Russian Federation simultaneously and synchoinously with enlargement policy. VVithin this framevvork, in the first chapter of this framevvork ground are the improvment of NATO from the Second VVorld War to 1990, the relationship betvveen NATO and Soviet Union and also the Cold VVar's coming to an and emphasized. in the second chapter, events that comingafter 1990, the NATO's seeking for new mission and its enlargement are emphasized and the relationships betvveen NATO and Russia developing synchionously are mentioned. As the most significant developments mentioned vvithin that framevvork, NATO-Russia Council accomplished with enlarged outhority vvithin the Founder Pact in 2002 and NATO-Russia Founder Pact created in the in the year 1997 have been dravving ali attention.197 in the last chapter, the impact of the NATO-Russia relationships developing fast recently on the region and Turkey has been discussed. Here the most remarkable point is that taking part of two countries (Romania and Bulgaria) which have got a coastal line on the Black Sea in NATO has got a reflection on the relationships between Turkey and NATO, Turkey and Russia. In addition to all, within the general framework, the future of the relationships of Turkey with NATO and Russia, that's to say; imminent relationships of Turkey with NATO and Russia, have been endeavoured to discuss on.