Kosova-Mamuşa köyü folkloru
  1. Tez No: 159354
  2. Yazar: NURAN MALTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
98 ÖZET“Kosova - Mamuşa Köyü Folkloru”adını taşıyan bu yüksek lisans tezi, bahsedilen köydeki Türk halkının XIX. yüzyılın ilk yarısından, günümüze kadar sosyo-kültürel hayatını ve bu süreç zarfında yaşamlarının her safhasında meydana gelen değişiklikleri ortaya koymayı amaçlamaktadır. Kosova'da çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu tek köy olan Mamuşa köyüne ait verilen malzemeler, yapılan alan araştırmalarının ve yazılı kaynakların ürünüdür. Araştırmamızın konusu olan Kosova - Mamuşa köyü Türklerinin dili ve kültürü, gerek yazılı gerekse sözlü kaynaklardan edinilen bilgilere göre çok eski tarihlere dayanmaktadır. Tarih boyunca Türk kabileleri sürekli olarak hareket ettikleri için dünyanın üç kıtasına yayılmış ve gittikleri yerlere de dil ve kültürel varlıklarını taşımışlardır. IV. Ve V. yüzyılda eski Yugoslavya topraklarında Avar, Peçenek ve Kuman Türklerine tesadüf etmekteyiz. 1389 yılında I. Kosova Meydan savaşından sonra Kosova, Osmanlı Devleti'nin himayesine girerek, yerli Türk boyları Müslümanlığı kabul etmiş, ve buralarda zaman içinde Müslüman nüfusu çoğunluğu oluşturmuştur. O dönemden itibaren Osmanlı Devleti'nin önemli topraklarından birini teşkil eden Balkanlar, bunun doğal sonucu olarak da Türk uygarlığının bütün birikimini bünyesinde toplamıştır. Fakat ne yazık ki, tarih boyunca bölgenin yaşadığı savaşlar ve diğer felaketler buradaki kültürel ve sosyal varlığı olumsuz yönde etkilemiştir. Balkanlardaki halk edebiyatı da tıpkı divan edebiyatı gibi oldukça zengin bir birikimle karşımıza çıkar. Türklerin bu bölgeye yerleştiği andan başlayarak, bölgenin coğrafi ve sosyal şartlarının da etkisiyle, halk edebiyatı ürünleri bir çeşitlenme göstermiş, Türk sözlü geleneğinin dinamik yapısıyla yeni eserler ortaya çıkmıştır. Kosova'ya ait çok fazla yayın olmasına rağmen geniş çapta araştırma maalesef yapılmamıştır. Bu çalışma, mevcut eksikliği giderme yolunda bir adım olmayı amaçlamaktadır.98 ÖZET“Kosova - Mamuşa Köyü Folkloru”adını taşıyan bu yüksek lisans tezi, bahsedilen köydeki Türk halkının XIX. yüzyılın ilk yarısından, günümüze kadar sosyo-kültürel hayatını ve bu süreç zarfında yaşamlarının her safhasında meydana gelen değişiklikleri ortaya koymayı amaçlamaktadır. Kosova'da çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu tek köy olan Mamuşa köyüne ait verilen malzemeler, yapılan alan araştırmalarının ve yazılı kaynakların ürünüdür. Araştırmamızın konusu olan Kosova - Mamuşa köyü Türklerinin dili ve kültürü, gerek yazılı gerekse sözlü kaynaklardan edinilen bilgilere göre çok eski tarihlere dayanmaktadır. Tarih boyunca Türk kabileleri sürekli olarak hareket ettikleri için dünyanın üç kıtasına yayılmış ve gittikleri yerlere de dil ve kültürel varlıklarını taşımışlardır. IV. Ve V. yüzyılda eski Yugoslavya topraklarında Avar, Peçenek ve Kuman Türklerine tesadüf etmekteyiz. 1389 yılında I. Kosova Meydan savaşından sonra Kosova, Osmanlı Devleti'nin himayesine girerek, yerli Türk boyları Müslümanlığı kabul etmiş, ve buralarda zaman içinde Müslüman nüfusu çoğunluğu oluşturmuştur. O dönemden itibaren Osmanlı Devleti'nin önemli topraklarından birini teşkil eden Balkanlar, bunun doğal sonucu olarak da Türk uygarlığının bütün birikimini bünyesinde toplamıştır. Fakat ne yazık ki, tarih boyunca bölgenin yaşadığı savaşlar ve diğer felaketler buradaki kültürel ve sosyal varlığı olumsuz yönde etkilemiştir. Balkanlardaki halk edebiyatı da tıpkı divan edebiyatı gibi oldukça zengin bir birikimle karşımıza çıkar. Türklerin bu bölgeye yerleştiği andan başlayarak, bölgenin coğrafi ve sosyal şartlarının da etkisiyle, halk edebiyatı ürünleri bir çeşitlenme göstermiş, Türk sözlü geleneğinin dinamik yapısıyla yeni eserler ortaya çıkmıştır. Kosova'ya ait çok fazla yayın olmasına rağmen geniş çapta araştırma maalesef yapılmamıştır. Bu çalışma, mevcut eksikliği giderme yolunda bir adım olmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
100 SUMMARY Bearing the name The Folklore of Kosova - Mamuşa Village, this master thesis aims to display the cultural life of the village of Mamuşa and the changes in its this cultural life since the first half of the 19th century. The data about the village of Mamusa, which is the only village in Kosovo the majority of which is from Turkish nationality, comes from field studies and written resources. According to both spoken and written resources, the language and culture of Mamusa Turks are very old. Throughout the history, Turkish people migrated to different places and therefore introduced their language and culture there, in IV. And V. centuries we come across Avar, Pecenek and Kuman Turks in former Yugoslavia. In 1389, the I. Kosovo war" when the Ottoman State ruled in these places majority of Turkish people became Muslim. From that on, Balkans, which constituted an essential part of Ottoman state, internalized all the Turkish civilazation in it. However, longitudinal wars and disasters in these places affected the cultural and social existace in bad way. Folk Literature in Balkans, like Classic Literature, has a rich collection. After the Turkish settlement in this region, Folk Literature, affected by the geographical and social status of the region, differenciated a lot and produced dinamic works of spoken literature. Althouth there are many publications about Kosovo, there has not been any comprehensive on it. This study constitutes an attempt to overcome this deficiency.s The folk of Mamusa underwent three different types of rule, The Kingdom of Serbians, Republik of Yugoslavia and afterwars insequence. Under these authorities the culture of Mamusa has interacted with the cultures of Serbians, Albanians and minorities in former Yugoslavia so that it has been under influence. In this study it has been tried to bring out what kind of changes have Mamusa Turks underwent under the influence of Albanians and Serbians. This study consists of an introduction part, twelve chapters, conclusion part, bibliography, appendixesand a dictionary. In the first chapter, the physical environment of the village of Mamuşa, names of places, plant cover, animal kinds,101 climate and the history of Mamuşa were analyzed. In the second chapter, there is information about human condition and economical construction of the village, in the third chapter, the social state of the village is explained; the family structure of the Mamuşa and their religion are discussed. In the fourth and fifth chaoters, the customs and beliefs of Mamuşa are discussed. Chapter six includes household construction of Mamuşa and their design. In chapter seven, there is information about handicraft like textile industry, carpentry, blacksmithery, knitting. In chapter eight, information about nourishment and cleanliness is given, in chapter nine, dressing and adornment styles of men, women, children and bride and bridegroom are analyzedin group, in chapter ten, ceremonies that are very important in human life are explained in groups like... birth, marriage / wedding, burials and mooning ceremonies, etc. in chapter eleven, it is talked about the folk dances end folk musikof the Mamuşa. The last chapter involves information about spoken literature of Mamuşa. The appendix includes photographs. In addition to these, there is a Mamuşa dialect-Turkish dictionary.