Kosova eğitim deneticilerinin Türk eğitim denetimi sisteminin Kosova eğitim sisteminde uygulanabilirliğine ilişkin görüşleri
Opinions of Kosovo education inspectors about applicability of Turkish education system in Kosovo education system
- Tez No: 320120
- Danışmanlar: PROF. DR. İNAYET AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmanın amacı, yapılanmaya yeni başlayan Kosova Cumhuriyeti'ndeki eğitim müfettişlerinin, Türkiye Eğitim Denetim Sisteminin amaç, yapı ve süreç boyutunun Kosova'da uygulanabilirliğine ilişkin görüşlerinin saptanmasıdır.Araştırmanın evrenini Kosova Eğitim Bilim ve Teknoloji Bakanlığı ve bakanlığa bağlı sekiz ildeki (Priştine, Prizren, Cakova, İpek, Gilan, Mitroviça, Ferizay ve Mamuşa) Eğitim Müdürlüklerinde görev yapmakta olan eğitim müfettişleri oluşturmaktadır.Araştırmaya toplamda 90 eğitim müfettişinden 75'i katılmıştır. Anket sonucunda elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS 13 paket programı kullanılmıştır. Geliştirilen anketin geçerlik çalışmalarında Açımlayıcı Faktör Analizi, güvenirlik çalışmalarında ise Cronbach Alfa güvenirlik katsayısı kullanılmıştır. Betimsel verilerin çözümlenmesinde yüzde, frekans, aritmetik ortalama ve standart sapma gibi betimsel istatistik teknikler işe koşulmuştur. Katılımcıların görüşlerinin cinsiyet, yaş ve kıdeme göre anlamlı farklılık gösterip göstermediği ise Mann Whitney U ve Kruskal Wallis H testleri ile analiz edilmiştir.Araştırma sonuçları, Türkiye eğitim denetim sisteminin amaç boyutunun Kosova eğitim deneticileri tarafından yüksek düzeydebenimsenebilir ve uygulanabilir bulunduğunu göstermektedir. Araştırmanın amaç boyutunda yüksek düzeyde benimsenebilir bulunan maddelerle yüksek düzeyde uygulanabilir bulunan maddeler birbirlerine paraleldir. Araştırmada en çok benimsenen ve uygulanabilir bulunan amaçlar; okuldaki eğitimöğretim durumunun iyileştirilmesi ve okul çalışanlarına yardım etmek düşüncesi etrafında toplanmaktadır. Öğrencilerin başarı ve disiplin durumlarının incelenmesi, okul çevre ilişkileri ve okul personelinin disiplin işleri ile ilgili maddeler daha az benimsenmiş ve uygulanabilir bulunmuştur.Türkiye eğitim denetiminin yapı boyutu Kosova eğitim deneticileri tarafından benimsenebilir ve uygulanabilir bulunmuştur. Eğitim deneticilerinin en çok benimsedikleri maddeler teftiş kurulunun bakanlığa bağlı olması, deneticilere başkan dışında başka hiçbir yerden emir ve görev verilmemesi çevresinde toplanmaktadır. Deneticilikte belirli bir staj döneminin olması ve sınavların yapılması daha az düzeyde benimsenmiştir. Yapı boyutunda tamamen benimsenen ve uygulanabilir bulunan maddelerle daha düşük düzeyde benimsenen ve uygulanabilir bulunan maddeler birbirine paraleldir.Türkiye eğitim denetim sisteminin süreci de Kosovalı deneticiler tarafından benimsenebilir ve uygulanabilir bulunmuştur. Kosova eğitim deneticileri tarafından en çok benimsenen ve uygulanabilir bulunan maddeler birbiri ile paraleldir. Eğitim deneticilerinin tamamen benimsenebilir ve uygulanabilir buldukları maddeler, öğretim plan ve programları ile ilgilidir.Ayrıca öğretmen denetimi ve rehberliği ile ilgili maddelerde tamamen benimsenebilir ve uygulanabilir bulunmuştur. Kosova deneticileri tarafından daha az düzeyde benimsenen ve uygulanabilir bulunan maddeler ise okul ve okul çevresi ile ilgili düşünceler üzerinde toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the opinions of Kosovan supervisors about the applicability of the aim, structure and process dimensions of Turkish Education Supervision System into the education system of Republic of Kosovo which is in a restructuring period.The universe of the research includes supervisors working in the Ministry of Kosovan Education Science and Technology and Educational Directorships in eight provinces (Prishtina, Prizren, Cakovo, Peja, Gilan, Mitrovica, Ferizaj and Mamusha).75 among 90 education supervisors included in the research. SPSS 13 was used for data analysis. Exploratory Factor Analysis was used for validity and Cronbach?s Alpha coefficient was used for reliability analysis. When analyzing descriptive data descriptive statistics such as percentage, frequency, mean, and standard deviation were applied. Mann Whitney U and Kruskal Wallis H tests were used to analyze to test the difference in terms of gender, age, and seniority.The results indicate that the aim dimension of Turkish Educational Supervision system is highly adopted and found to be applicable.The items highly adopted and applicable are similar. The most adopted and applicable aims are ?bettering the educational and instructional matters? and ?helping school staff?. The items related to student success and discipline, school environment relationships and school staffs? discipline issues were adopted less and found to be less applicable. The items highly and less adopted and found to be applicable are similar in the structure dimension.Lastly, the process dimension of Turkish Educational Supervision system is adopted and found to be applicable. Items most adopted and found to be applicable are parallel to each other. The items related to instructionalplans and curriculum are completely adopted and found to be applicable.Furthermore, the items related to teacher supervision and guidance are also totally adopted and found to be applicable. Less adopted and found to be applicable items are related to thoughts about school and school environment.