Ortaöğretim 10. sınıf öğrencilerinin kelime hazinesi üzerine bir araştırma
A survey on world capacity of secondary school 10th grade students
  1. Tez No: 159374
  2. Yazar: ZAFER YAZI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALEMDAR YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
ÖZET Bu çalışma; değişik seviyede 10. sınıf öğrencilerinin kelime hazinelerini tespit etmek, 10. sınıf Türk Dili ve Edebiyatı ders kitaplarındaki metinlerin kelime hazinelerini ortaya koymak, 10. sınıf öğrencilerinin kelime hazineleri ile Türk Dili ve Edebiyatı ders kitaplarındaki kelime hazinelerini karşılaştırarak, aradaki benzerlikleri ve farklılıkları ortaya koymak için yapılmıştır. Türk Dili ve Edebiyatı ders kitaplarının kelime hazinelerini belirlemek için seçilen okullarda kullanılan Serhat ve Millî Eğitim Bakanlığı Yayınlarının 10. sınıf kitapları analiz edilmiştir. Veriler kitaplardaki metinlerden elde edilmiştir. Öğrencilerin kelime hazinelerini tespit edebilmek için Ankara'da değişik seviyede 4 okul belirlenerek, 200 öğrenciye kompozisyon yazdırılmış ve veriler bu çalışmalar sonucunda elde edilmiştir. Öğrencilerin okul seviyelerine göre kelime sıklık listeleri elde edilmiştir. Daha sonra tüm okullar birleştirilerek ortak kelime sıklık ve yaygınlık listeleri oluşturulmuştur. Seçilen 10. sınıf Türk Dili ve Edebiyatı ders kitapları kelime sıklığı ve farklılığı yönünden benzer nitelikler taşıdığı gerekçesiyle, kitaplarda ortak sıklık ve yaygınlık listeleri alınmıştır. Öğrencilerin yaygın olarak kullandığı kelimeler, ders kitaplarının ortak sıklık listeleriyle karşılaştırılmıştır. Ders kitaplarında ve öğrencilerde ortak olarak kullanılan kelimeler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT This study is not only to confirm the vocabulary knowledge of the tenth class students but also to put forward the vocabulary knowledge of the tenth class Turkish language and the passages in literature book. This study is also compare the similarities and differences between the vocabulary knowledge of lothclass students and the vocabulary knowledge of literature book. To determine the knowledge of the vocabulary in literature book the publications of Ministry of Education and Serhat publications which are used in schools, are analysed. Datums are obtaised from the passages in the book. Four different schools are determined in Ankara to confirm the vocabulary knowledge of the students. Two hundred students are chosen to write compositions and datums are ob tained from this study. The lists of fregvency and prevalence of the vocabularyknowledge are appeared depend on the levels of students school. Later all the schools are connected to form the common list of freqency and prevalence of the vocabulary. The lists are taken from the books because of the statement that the loth class literature books carry the same qualities in freqency of the vocabulary and differences. The common freqency list in books and the vocabulary which is used by students regularly compared. The cammon vocabularies that are used both by students and in books are confirmed.