Müzik formları öğretiminde interaktif bilgisayar yazılımları
Interactive software in teaching of music forms
  1. Tez No: 159375
  2. Yazar: İLKER DENİZ BAŞUĞUR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CİHAT CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
MUZIK FORMLARI ÖĞRETİMİNDE INTERAKTIF BİLGİSAYAR YAZILIMLARI (Yüksek Lisans Tezi) İlker Deniz BAŞUĞUR GAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ankara 2005 ÖZET Bu araştırma, müzik formlarının öğretiminde interaktif bilgisayar yazılımlarını merkez konumuna alan bir yöntemin kullanılması ve günümüzde izlenen geleneksel öğretim yöntemleri ile karşılaştırılarak sonuçlarının ortaya konulması amacıyla hazırlanmıştır. Bu karşılaştırma yoluyla, sürekli bir devinim içinde olan teknolojik araçların eğitim sistemimize dahil edilerek zaman, maliyet ve insan gücü kazancı sağlanabileceği ve eğitim veriminin artırılabileceği düşünülmektedir. Araştırma, hem betimsel hem de deneysel bir araştırma olup, literatür taramasının ardından, Ankara ili sınırlan içerisindeki müzik eğitimi veren yüksek okullarda, müzik kuramları ve form bilgisi ders öğretim elemanlarından on sekizine anket uygulanmış ve alman sonuçlar işlenerek yorumlanmıştır. Bu sonuçlardan yola çıkılarak interaktif bir bilgisayar yazılımı oluşturulmuş ve bu yazılım, Silahlı Kuvvetler Bando Okulları Komutanlığı Astsubay Meslek Yüksek Okulu 2 nci sınıf öğrencilerinden oluşturulan deney grubu üzerinde denenmiştir. Anlatım, soru-yanıt teknikleriyle yürütülen müzik formları öğretiminin sonuçlan ise kontrol grubu olarak aynı sınıftan seçilen öğrenci grubuyla alınmıştır. Her iki gruba uygulanan ortak sınav sonucunda elde edilen veriler, istatistik yazılımında anlamlandırılmış ve karşılaştırılmaları yapılmıştır. Araştırma sonucunda, öğretim elemanlarının müzik formları öğretiminde teknolojik araçlardan ne ölçüde yararlandıkları, bu derslerin öğretiminde hangi güçlüklerle karşılaştıkları ve uygulanan deneysel çalışmayla interaktif yazılımın kullanıldığı yöntemin öğretimde geleneksel yöntemlere oranla daha üstün olduğu sonuçlarına ulaşılmış ve bu sonuçlara ilişkin olarak öneriler getirilmiştir.11 Anahtar Kelimeler : Müzik Eğitimi, Müzik Formları, İnteraktif Yazılımlar Sayfa Adedi : 52 Tez Yöneticisi : Prof.Dr.Cihat CAN
Özet (Çeviri)
m INTERACTIVE SOFTWARE IN TEACHING OF MUSIC FORMS (Master Thesis) ilker Deniz BAŞU?UR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF EDUCATIONAL SCD2NCES Ankara 2005 ABSTRACT This research was prepared to bring up the results by comparing with the traditional education methods which is followed nowadays and the usage which takes the interactive software to the major point in teaching music forms. The research is both descriptive and experimental. After the literature scan, eighteen requires were made in academies which give music lessons in Ankara border, in music institutions, and to researchers who teach music forms knowledge and the results were interpreted. According to the results an interactive software was made up and this software was tested on an experiment group formed from 2nd grade of Noncommissioned Academy of Band School Commandership of Armed Forces. The results of music forms education were taken from the same class students who were the experiment group and the other same class students who were thought by exposition, ask and reply techniques. The data which is taken by the results after the same examination which is done to both group students was comprehended in statistic software and their comparisons were made. After the research, it comes to this conclusion that; how effective do the researchers use technological equipments in music form education, what kind of obstacles do they face in teaching this lesson and carried out in experimental way theIV method made with the interactive software is far better than the traditional method and suggests were given according to the outcomes. Key Words : Music Education, Music Forms, Interactive Software. Number of Pages : 52 Advisor : Prof. Dr. Cihat CAN