Görsel medya yolu ile yaygın görsel sanatlar eğitimi üzerine bir durum çalışması 'Sanatla Büyümek programı' örneği
A study on widespread art education wia visual media with the sample of the programme called 'growing with art'
  1. Tez No: 159373
  2. Yazar: EDA OCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
11 ÖZET Bu araştırmanın amacı, T.R.T Kurumu tarafından 2001 yılında hazırlanan ve yayınlanan“Sanatla Büyümek”adlı programın öğrenci, öğretmen ve izleyen diğer seyirciler üzerindeki etkisinin saptanması ile programın niteliğinin belirlenmesidir. Bu araştırmaya plânlanma sürecinde öne çıkan, genel koordinatör, danışmanlar, yabancı danışman, metin yazan; hazırlanma sürecinde etkin olan, yapım-yönetim ekibi, atölye öğretmenleri ve katılımcı çocuklar; değerlendirme sürecinde ön plâna çıkan, resim-iş öğretmenleri, öğrenciler ve veliler olmak üzere 10 farklı grup katılmıştır. Ayrıca araştırmanın örneklemi oluşturan“Sanatla büyümek”programının ilk 6-8 dakikasını kaplayan“Eda Ablanın Sanat Atölyesi”bölümünde, atölye öğretmeni olarak görev alan araştırmacı da katılımcı gözlemci konumunda dahil olmuştur. Bu araştırmada nitel araştırma tekniklerinden verilerin toplanması ve değerlendirilmesi amacıyla yararlanılmıştır. Söz konusu programın plânlanma, hazırlanma ve değerlendirme aşamalarında sanat eğitimine olan katkılarının belirlenmesi için eğitsel eleştiri yöntemi kullanılmıştır. Bunun yanında resim-iş öğretmenleri, öğrenci ve velilerin programla ilgili görüşlerini ortak yönleriyle incelemek için içerik analizi yöntemi tercih edilmiştir. Ayrıca sanat eğitimi uzmanlarının, bu programın etkinliği hakkındaki görüşlerini tespit etmek amacıyla betimsel analiz yöntemi ile bulgular ele alınmış ve yorumlanmıştır. Oluşturulan katılımcı gözlemci notlar ile görüşme bulguları birlikte değerlendirilmiş, bu sayede tutarlılık sağlanmaya çalışılmıştır. Sanatla büyümek programının CD kayıtları ve Ankara televizyonuna sunulan program önerisi bu araştırmada kaynak olarak kullanılmıştır. Verilerin analizi sonucunda bu programın etkinliğinin belirlenmesinde hedefleri ve hedeflere ulaşma düzeyinin ana temaları oluşturduğu, belirlenenIll hedeflerin bir kısmına zengin içerikli bir program hazırlanmasıyla ulaşıldığı, ancak izleyici ilgisini ve takibini kazanamadığı için önemli derecede ulaşmadığı belirlenmiştir. Bu sonucun ortaya çıkışında, programın bir ilk oluşundan kaynaklanan yapım yönetim ekibinin kararsızlıklar yaşaması, o dönemde ülkemizde görülen ciddi mali krizlerin plânlananların gerçekleştirilememesi yönündeki etkileri, yetersiz tanıtım ve uygunsuz yayın saatlerinin etkili olduğu tespit edilmiştir. Ancak bunların yanında öğretmen, öğrenci ve velilerle yapılan görüşmelerde, programın izletilmesi sonrasında ciddi boyutta bilgilenme ve fikir sahibi olma yönünde kazanımlar sağlandığı anlaşılmıştır. Görsel medya yoluyla yaygın sanat eğitimi sunarak, estetik duyarlılık kazandırmak ve sanatsever nesiller yetiştirmek hedefiyle hazırlanan bu programın izleyiciye istenilen ölçüde ulaşamadığı görülmüştür. Dolayısıyla etkinliği hâlâ belirsizlikler taşımaktadır. Sanat eğitimi uzmanlarınca değerli içeriğine dikkat çekilen program, yaygın sanat eğitimi amacıyla gerçekleştirilmiş bir ilk özelliği taşımaktadır. Bu özelliğinden dolayı değerli bir kaynak durumundadır. Önemli ve yararlı olduğu tüm dünyada kabul gören sanat eğitiminin, ülkemizde daha işler hale gelmesi için televizyon yoluyla geniş kitlelere ulaştırılmasının gerekliliği açıktır. Kitle iletişim teknolojisinin kullanımıyla, yaygın sanat eğitimi sunmayı hedefleyen bu programın, söz konusu ihtiyacın karşılanması için hazırlanması önerilen başka programlara örnek teşkil edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY This study is an attempt to designate the influence of the television programme, called“Sanatla Büyümek”which was made by Turkish Radio and Television (TRT) in 2001, on students, instructors and the audience who have different jobs rather than teaching. This study consists of three main processes such as the planning process which includes in the general coordinator, consultants, the foreigner consultant and the script writer; the preparation process includes in the production stuff, workshop instructors and the children who participated in the programme; the evaluation process which includes in the art teachers, students and their parents. As a result 10 different groups joined into the process of this study as stated above. In this study the technique of qualitative was used while gathering data and evaluating the data. In the processes of planning, preparation and evaluation of the mentioned programme, the method of educational criticism was used in order to designate the contributions of the programme into the art education. In addition, content analysis method was used in order to examine the shared thoughts of the art teachers, students and their parents. In order to determine the ideas of the art education experts about the activity of this programme, the descriptive analysis method was used. The notes of the participating observers and the data taken from the interviews were evaluated together for the stability of this study. The CD recordings of“Sanatla Büyümek”, and the proposal for the programme by Ankara TV were used as sources for this study. After the analysis of data, it was clear to see that most of the processes of the programme were successfully gained; however the programme was not able to arouse the audience's interest deeply and so the programme was not watchedregularly. The reasons for the programme's unpopularity were determined as; the programme's being the first example of its category, the production stuffs giving instable decisions, serious financial problems in the process of filming the programme, inadequate advertisement and inappropriate broadcasting time. However, it was also determined after the interviews with teachers, students and parents that they were well-informed about the artistic facts after watching the programme. The programme which was prepared with the thoughts of using the visual media in order to have art-lover generations was not able to reach its goals, thus the activity of the programme is still uncertain. Art-education experts state that the programme has an invaluable content and is first in its category, thus it is an important source. The fact that art-education is necessary and important should be widespread and should reach to wide variety of people via the visual media as in the world. It is hoped that the programme will be followed by some others and be an example in its own brand.