Müzik teorisi ve işitme eğitimi dersi sürecinde öğrencilerin başarılarını etkileyen faktörler ve öğrencilerin başarı düzeylerinin yükseltilebilmesi için müzik eğitimi anabilim dallarında alınabilecek önlemler
The factors that effect students' success during the theory of music and ear-training period and measures which should be taken in departments of music education for raising the level of students' success
  1. Tez No: 159418
  2. Yazar: SEÇİL TURHAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. SADIK ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
MÜZİK TEORİSİ VE İŞİTME EĞİTİMİ DERSİ SURECİNDE ÖĞRENCİLERİN BAŞARILARINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER VE ÖĞRENCİLERİN BAŞARI DÜZEYLERİNİN YÜKSELTİLEBİLMESİ İÇİN MÜZİK EĞİTİMİ ANABİLİM DALLARINDA ALINABİLECEK ÖNLEMLER Seçil TURHAN ÖZET Bu araştırma; eğitim fakülteleri müzik eğitimi anabilim dallarında görev yapan Müzik Teorisi ve İşitme Eğitimi Dersi öğretim elemanlarının, Müzik Teorisi ve işitme Eğitimi sürecinde öğrencilerin başarılarım etkileyebilecek faktörler hakkındaki görüşlerini ve öğrencilerin basan düzeylerinin yükseltilebilmesi için alınması gereken önlemler hakkındaki düşüncelerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın; müzik eğitimi anabilim dallarındaki öğrenci, eğitimci ve araştırmacılara faydalı olacağı, yapılacak benzer araştırmalara örnek teşkil edeceği açılarından, önemli olduğu düşünülmektedir. Araştırmada; eğitim fakülteleri müzik eğitimi anabilim dallarında görevli olan Müzik Teorisi ve İşitme Eğitimi dersi öğretim elemanlarının, Müzik Teorisi ve İşitme Eğitimi sürecinde öğrencilerin basanlarını etkileyen faktörlere ilişkin görüşleri ve öğrencilerin basan düzeylerinin yükseltilebilmesi için alınabilecek önlemlerle ilgili yaklaşım ve önerilerini belirleyebilmek için, anket yöntemine başvurulmuştur. Anket yöntemiyle elde edilen verilerin, betimsel istatistik yöntemleri kullanılarak11 çözümlenmesi sonucunda ulaşılan bulgular, araştırmanın amacına göre ele alınmış, tablolar yardımıyla yorumlanarak açıklanmıştır. Araştırma bulguları doğrultusunda elde edilen sonuçlara dayalı olarak da, Müzik Teorisi ve İşitme Eğitimi sürecinde öğrencilerin başarı düzeylerinin yükseltilebilmesi için çeşitli çözüm önerileri sunulmuş, böylece Müzik Teorisi ve İşitme Eğitimine katkıda bulunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
İİİ THE FACTORS THAT EFFECT STUDENTS' SUCCESS DURING THE THEORY OF MUSIC AND EAR-TRAINING PERIOD AND MEASURES WHICH SHOULD BE TAKEN IN DEPARTMENTS OF MUSIC EDUCATION FOR RAISING THE LEVEL OF STUDENTS' SUCCESS Seçil TURHAN ABSTRACT This research has been made to determine the opinions about the factors that effect students' success and the measures which should be taken for raising the level of students' students success according to the theory of music and ear-training staff who work in music departments of education faculties during the theory of music and ear-training period. It's been considered that this research would be useful for the students, teachers and researchers; and would serve important as an example for the similar researches. In this research, the survey method is used to determine the opinions and approches about the factors that effect students' success and suggestions for the measures that could be taken in order to raise the level of students' success of the music theory and ear-traing staff during the education period. The data obtained by the survey, the results found by using descriptive statistics methods are taken according to the goal of the research and explained by commentary with the help of the tables. Deponding on the results that are obtained by the help of the informations supplied by the research, certain solution suggestions are made for raising the level of students' success during the theory of music and ear-traing education period, so it's been aimed to contribute the theory of music and ear-training period.