Lise 1 biyoloji müfredatında yer alan hücre bölünmesi konusunun soru-cevap yöntemi ile öğretiminin öğrenci başarısına etkisi
The effect of teaching of cell division subject in high school first year curriculum with inquiry method upon the success rate of students
  1. Tez No: 159431
  2. Yazar: OLCAY ABLAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA KURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu çalışma ile“Hücre Bölünmesi”konusunun öğretilmesinde düz anlatım ve soru-cevap yöntemlerinin öğrencilerin öğrenmelerine etkisi araştırılmıştır. Araştırmada Ankara İncesu Anadolu Lisesi 9-A, 9-B ve 9-D öğrencileri ile çalışılmıştır.“Hücre Bölünmesi”konusunun öğretilmesinde farklı öğretim yöntemlerinin uygulanmasından önce, kontrol ve deney gruplarının zihinsel gelişim seviyelerinin ve bu konu hakkında sahip oldukları önbilgilerin belirlenmesi amacıyla Mantıksal Düşünme Yeteneği Testi ve Hücre Bölünmesi Basan Testi ön test olarak uygulanmıştır. Kontrol grubunda (9-D) Hücre Bölünmesi konusu düz anlatım yöntemi ile, deney gruplarında ise (9-A ve 9-B) soru-cevap yöntemi ile işlenmiştir. Kontrol ve deney grupları ile derslerin işlenmesinden sonra Hücre Bölünmesi Basan testi hem kontrol grubuna, hem de deney gruplarına son test olarak uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programından yararlanılarak hipotezler doğrultusunda, kontrol ve deney gruplarının mantıksal düşünme yetenek testi ve ön test puanlarının belirlenmesinde Kruskal Wallis Testi (H testi); erişi ve basan puan ortalamanın karşılaştırmasında ise Wilcoxon işaretli sıralar Testi ile Mann Whitney U- Testi kullanılarak test edilmiştir. Bu değerlendirmeler sonucunda soru-cevap yönteminin uygulandığı deney 1 ve deney 2 grubu öğrencilerinin son test puanlarının, düz anlatım yönteminin uygulandığı kontrol grubu öğrencilerinin son test puanlarından anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Biyoloji Eğitimi, Düz Anlatım Yöntemi, Soru-Cevap Yöntemi.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT This study deals with the comparison of the classical lecturing or traditional method with inquiry method as regards to their effect in teaching the subject of“cell division”in Biology education. The study was carried out in Ankara incesu High school with the 9-A, 9-B and 9-D students. The control and experimental groups were subjected Logical Thinking Test and Cell Division Conceptual test as pre tests in order to determine their mental development states and prior knowledge about the topic. The subject was taught to the control groups (9-D) with the traditional method and experimental groups (9-A and 9-B) with the inquiry method. The cell division conceptual test was applied to all groups as the final test. The data obtained were evaluated in line with the hypotheses with the use of SPSS software. The scores of the logical thinking test and pre conceptual test were determined with the use of Kruskal Wallis test (H) and the comparison of the achievements and success average scores was made using Wilcoxon Labeled Rows and Mann Whitney U -test. As a result of these evaluations the final test scores of the experimental 1 and experimental 2 groups were found to be significantly higher than those of control group. Keywords : Biology Education, Classical Lecturing Method, Inquiry Method