Görsel materyallerin 6. ve 7. sınıf sosyal bilgiler dersi tarih ünitelerinde kullanılmasına ilişkin öğretmen görüşleri
Teacher's point of view about usage of visual materials in history units of 6th and 7th class social sciences courses
- Tez No: 159437
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET HAYTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı görsel materyallerin Sosyal Bilgiler dersi 6. ve 7. sınıf tarih ünitelerinde kullanılma durumlarım ölçerek bu konuda bir fikir sahibi olmaktır. Bu amacı gerçekleşirebilmek için öğretmenlere yönelik olarak hazırlanmış olan anket, Ankara ili ve ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilköğretim okullarında görev yapan 86 öğretmene uygulanmış ve anket verilerinin istatistiksel analizi SPSS (Statiscal Package For Social Sciences) programında yapılmıştır. Verilerin analiziyle birlikte şu sonuçlar ortaya çıkmıştır: Görsel materyaller, konuların anlaşılırlık düzeyini artırmak, dersi zevkli hale getirmek, derse olan katılımı yükseltmek amacıyla kullanılmaktadır. Bununla birlikte verimi artırmak için sadece görsel materyal kullanımının yeterli olmadığı sonucuna varılmıştır. Harita ve yazı tahtası en çok kullanılan görsel materyaller olarak karşımıza çıkmaktadır. Buna karşılık resim setleri, kukla, model ve levha az kullanılan materyaller arasındadır. Araştırma kapsamındaki görsel materyallerin okullarda bulunmaması, bu materyallerin kullanılmama gerekçesi olarak ilk sırayı almaktadır, öğretmenlerin görmezlikten gelinmeyecek bir bölümü, bazı materyalleri tanımamakta, bazı materyallerinde kullanımını bilmemekte ve bu nedenle materyal kullanmamaktadır. Bütün bunlardan yola çıkarak; görsel materyallerin okullara yeterli düzeyde sağlanması, eğitim fakültelerinde materyal kullanımma ilişkin derslerin yoğunlaşması, bu konuyla ilgili hizmetiçi eğitim kurslarının açılması ve okullarda görsel sınıfların oluşturulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT The purpose of this research is to have an idea about the usage of the visual materials in historical units of social sciences 6th and 7th class courses. To realize this study, a questionnaire was issued to 86 preliminary school teachers among the Schools of Ministry of National Education, and the result was evaluated through the statistical software SPSS (statistical package for social sciences) The result of the questionnaire shows that; visual materials make the matters more comprehensible, gives more attraction to lessons, and useful for increasing the attendance. Nevertheless usage of visual materials only is not sufficient to increase the productivity. Maps and blackboards are the most popular materials. Besides picture sets, dummies, models and signboards are being used rarely. First reason that these materials are not used widely is the lack of them in schools. A non negligible portion of the teachers do not use these materials because they do not know how to use some of them, and even have no idea about them. As a result, providing sufficient numbers of visual materials at schools, majoring in special courses relevant to the usage of those materials in education faculties, service training by related courses, and to constitution of visual material equipped classes in schools are recommended.