Ortaöğretim 9. sınıf tarih ders kitapları ile ilköğretim 6. sınıf sosyal bilgiler ders kitaplarında yer alan tarih ünitelerindeki görsel malzeme sunumunun karşılaştırılması
Comparison of visual presentation materials of high scool class: 9 coursebooks and primary school social studies coursebook within historical units
- Tez No: 279562
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAFRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Ülkemizde son yıllarda eğitim öğretim yaklaşımı bakımından önemli değişiklikler yaşanmaktadır. 2005 yılında 6. sınıf İlköğretim Sosyal Bilgiler Programı, 2007 yılında da Ortaöğretim 9. sınıf Tarih programlarında değişikliğe gidilmiştir. Bu değişikliklerle birlikte yeni ders kitapları yazılmıştır.Bu araştırma yeni öğretim programına göre hazırlanan 6. sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabı ile 9. sınıf Lise Tarih ders kitaplarındaki ortak tarih ünitelerini tespit ederek; bu kitaplarda hangi görsel materyaller kullanılmış, bu kitaplar görsel materyaller bakımından yeterli midir, görsel materyaller konulara uygun mu sorularına cevap bulmak amacıyla hazırlanmıştır. Yine iki ders kitabında yer alan görsel materyaller karşılaştırılarak benzerlik ve farklılıklar ortaya konulacaktır.Araştırma için gerekli verilerin toplanmasında doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sürecinde çalışmanın amacına yönelik mevcut kaynaklar bulunmuş, her kaynak dikkatlice incelenmiş, gerekli bilgiler not alınmış ve notlardan yola çıkarak değerlendirme işlemi yapılmıştır.İlköğretim Sosyal Bilgiler 4-5-6 ve 7. sınıflar ders kitapları ile Lise tarih ders kitapları ve ilgili müfredat programları araştırmamızın evrenini oluşturmaktadır. İlköğretim 6. Sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabı ile Lise 9. Sınıf Tarih ders kitabı araştırmamızın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda yeni anlayışla yazılan ders kitaplarınki görsel malzemenin daha özenle seçildiği görülmüştür. Her iki ders kitabında en çok temsili resim ve fotoğrafların kullanıldığı tespit edilmiştir. İlköğretim 6. Sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabında kullanılan temsili resimlerin kitabı ilgi çekici hale getirdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In the recent years there have been important changes in educational approaches. In 2005 the Social Studies program of 6 th classes was changed. In 2007 the history lesson program was changed.This research is made to find answer to the following questions by finding the similar topics from 6 th class Social Studies Program and 9 th class History program. Which visual materials are used? Are the visual materials efficient? Are the visual materials appropriate to the topics in the book? The visual materials in these two books are examined and the similarities and differences are brought to light.While collecting reguiered datums, document analysis method is used. During the research excisting resources are found, every source is examined carefully, necessary informations are noted. Evaluation is made inthe late of these notes.Primary School 4-5, Secondary School 6-7 Social Studies lesson coursebooks and High School 9 th class history lesson coursebooks and their programs are the centre of our research.As a result the visual materials in new boks which are written with the now approaches have been writen with more care. In both boks representative pictures and photographs are used. Secondary 6 th class Social Studies coursebook has become more charming by using the representative pictures.