İşbirlikli öğrenme yöntemi ile geleneksel öğretim yaklaşımının, lise birinci sınıf öğrencilerinin maddenin sınıflandırılması konusunu anlamalarına ve akademik başarılarına etkileri
The effects of cooperative leatning method on 9th class high school students' academic success and their comprehension of classification of substance
  1. Tez No: 159436
  2. Yazar: ŞÖHRETELA KARACA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HABİBE TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 315
Özet
Ill ÖZET İŞBİRLİKLİ ÖĞRENME YÖNTEMİ İLE GELENEKSEL ÖĞRETİM YAKLAŞIMININ, LİSE 1. SINIF ÖĞRENCİLERİNİN MADDENİN SIND7LANDIRILMASI KONUSUNU ANLAMALARINA VE AKADEMİK BAŞARILARINA ETKİLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Şöhretela KARACA GAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MART 2005 Bu araştırmada, işbirlikli öğrenme yöntemi ile geleneksel öğretim yaklaşımının, Lise 1. sımf öğrencilerinin maddenin sınıflandırılması konusunu anlamalarına ve akademik başarılarına etkileri, öğrencilerin ön bilgileri, mantıksal düşünme yetenekleri, bilimsel işlem becerileri ve cinsiyet farklılığı dikkate alınarak incelenmiştir. Araştırma Ankara ili, Polatlı ilçesi, Polatlı Lisesi'nde 2003-2004 öğretim yılı 1. döneminde yapıldı. Deneysel çalışma, Polatlı Lisesi'nin Süper Lise bölümünde iki Lise 1 sınıfında bulunan toplam 42 kişi ile gerçekleştirildi. Bu sınıflardan 9-A sınıfı 22 öğrenci ile kontrol grubu olarak, 9-B sınıfı 20 öğrenci ile deney grubu olarak araştırmacı tarafından tespit edildi. Her iki gruba uygulanan kişisel bilgi formu ileIV araştırmacının öğrencileri daha yakından tanıması ve gruplar arasında cinsiyet, sosyo-ekonomik düzey açısından anlamlı bir farklılığın olup olmadığının tespit edilmesi hedeflendi. Ders sunumu, deney grubunda işbirlikli öğrenmeye göre, kontrol grubunda ise geleneksel öğretim yaklaşımına göre işlenildi. Deneysel çalışmada ön test-son test-kontrol grup tasarımı kullanıldı, ön test olarak öğrencilere, soyut düşünme yeteneklerini belirleyen Mantıksal Düşünme Yeteneği Testi, bilimsel işlem becerilerini ölçen Bilimsel işlem Beceri Testi ve konu ile ilgili kavramlarının ne düzeyde olduğunu ölçen Kavram Test-ilk uygulandı. Deneysel uygulama, deney grubunda 10 saatlik bir sürede, kontrol grubunda ise 8 saatlik bir sürede tamamlandı. Uygulamadan sonra, maddenin sınıflandırılması konusunun anlaşılmasında işbirlikli yöntemin ve geleneksel yaklaşımın etkisini karşılaştırmak için Kavram Testi-son her iki gruba uygulandı. Deneysel çalışma sonunda elde edilen veriler, SPSS programı kullanılarak değerlendirildi. Gruplar arasmda anlamlı bir farklılığın olup olmadığının belirlenmesi amacı ile uygulanan kişisel bilgi formu ve diğer ön testler t-testi kullanılarak değerlendirildi. Hipotezlerin değerlendirilmesi ANCOVA analizi ile yapıldı. Değerlendirme de kullanılan t-testi sonuçları, cinsiyet ve sosyo-ekonomik düzey bakımından kontrol ve deney grubunun birbirlerine benzer iki grup olduğunu gösterdi. ANCOVA analiz sonuçlan ise diğer değişkenler kontrol altma alındığında öğrencilerin maddenin sımflandırılması konusunda akademik başarılarına geleneksel öğretim yaklaşımı ile işbirlikli öğrenme yönteminin etkileri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğunu gösterdi. Öğrencilerin maddenin sımflandırılması konusunu anlamalarında mantıksal düşünme yeteneklerinin ve bilimsel işlem becerilerinin anlamlı bir etkisi olmadığı ama ön bilgilerinin anlamlı bir etkisinin olduğu tespit edildi. Kontrol grubundaki kız ve erkek öğrencilerin maddenin sımflandırılması konusunu anlamalarım ölçen Kavram Testi-son'a verdikleri cevapların birbirinden anlamlı bir şekilde farklılık gösterdiği tespit edildi. Deney grubundaki kız ve erkek öğrencilerin maddeninsınıflandırılması konusunu anlamalarını ölçen Kavram Testi-son'a verdikleri cevapların birbirinden anlamlı şekilde farklılık göstermediği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECTS OF COOPERATIVE LEARNING METHOD AND TRADITIONAL METHOD ON 9TH GRADE HIGH SCHOOL STUDENTS' ACADEMIC SUCCESS AND THEIR PERCEPTION OF“CLASSIFICATION OF SUBSTANCE”(Master Thesis) Şöhretela KARACA GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF EDUCATION SCIENCES MARCH 2005 In this study, the effects of cooperative learning method and traditional learning method on 9th grade high school students' academic success and their perception of“classification of substance”have been studied and compared by considering students' preliminary knowledge, logical thinking capacity, scientific process skills and sexual differences. The study was carried out on 42 students in two 9th grade classes in Super Section of Polatlı High School, which is located in Polatlı town in Ankara, in the first term of 2003-2004 academic year. Class 9- A, which is composed of 22 students, wasVH designated as the Control Group. Class 9-B, which is composed of 20 students, was selected as Experiment Group. In order determine whether any significant differences exist between the groups related to sexual and socioeconomic levels, Personal Information Forms are requested to be filled by all group members. In the lectures to the Experiment Group,“Cooperative Learning Method”was implemented while on the other hand,“Traditional Learning Method”was used in lectures to Control Group. In the experimental study, initial test-final test-control group design was used. Groups were subjected to some pre-tests which are, Logical Thinking Capacity Test (LTCT) in order to to determinine students' mental, mathematical and scientific capabilities, Scientific Process Skill Test (SPST) to determine their scientific process skills and Initial Concept Test (ICT) to measure the level of students' prior knowledge about the subject. The experimental study was completed after a period of 10 hours in Experiment Group and 8 hours in Control Group. After this study, Final Concept Test (FCT) was handed out to both groups in order to identify and compare the effects of cooperative and traditional learning methods. The data obtained after the experimental study was evaluated using SPSS (Statistical Package for Social Science) software. The information gathered from Personal Information Form applied for revealing any significant differences between two groups and afore mentioned pre-tests were evaluated using t-test. The evaluation of hypothesis was realized via ANCOVA (Analysis of Covariance) analysis. The results of t-test revealed that there is no significant differences between Control Group and Experiment Group regarding the sexual composition and socioeconomic levels whereas the results of ANCOVA analysis indicated that, when other variables were controlled, a significant difference existed between the effects of cooperative and traditional learning methods on students' academic success concerning with the classification of substance.vtıı It was determined that students' logical thinking capacity and scientific process skills do not have any influence on their perception of the classification of substance, whereas their prior knowledge has a significant influence. Also, it was experienced that there were significant differences among the answers of female and male students in Control Group to Final Concept Test (FCT) measuring the comprehension of the classification of substance. However there weren't any significant differences among the answers of female and male students in Experiment Group to Final Concept Test (FCT).