Grafik eğitimi programı ve grafik iş alanlarında kullanılan teknik terimlerin birbirlerini karşılama durumları
Situation of the technical terms, used in graphics training program and graphics business field meet each other
  1. Tez No: 159469
  2. Yazar: ÇİĞDEM BİLASA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EMEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET Bu araştırmanın temel amacı, Grafik Eğitimi Programı ve Grafik İş alanlarında Kullanılan Teknik Terimlerin Birbirlerini karşılama durumlarını incelemektir. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen iki seçenekli birinci anket formu; Ankara ili Altındağ ilçesinde bulunan Zübeyde Hanım Teknik, Anadolu Kız Meslek ve Meslek Lisesi, Atatürk Teknik, Anadolu Kız Meslek ve Meslek lisesi, 100. Yıl Anadolu Meslek ve Kız Meslek Lisesi, 3. sınıf öğrencilerinden, 20 öğrenci ve 80 mezun öğrenciye, iki seçenekli ikinci anket formu Ankara'da bulunan Grafik iş alanlarında çalışan 50 personele ve Zübeyde Hanım Teknik, Anadolu Kız Meslek ve Meslek Lisesinde görev yapan 5 grafik öğretmenine geliştirilen görüşme formu uygulanmıştır. Anket formlarıyla toplanan bilgiler, araştırmanın amaçlarını gerçekleştirmek üzere analiz edilerek, anketlerde yer alan her sorunun frekans ve yüzdesi alınmış tablolaştınlarak yorumu yapılmıştır. Görüşme formundan elde edilen bilgilerde analiz edilerek yorumlanmıştır. Anket formlarından toplanan bilgilere göre, grafik bölümü üçüncü sınıf öğrencileri, grafik eğitimi programında öğrendikleri teknik terimlerin çoğunun grafik iş alanlarında da kullanıldığı, ancak öğrendikleri teorik bilgileri pratiğe dökemedikleri için teknik terimlerin akılda kalıcı olmadığı, bunun için de okullarda teknik terimler öğretilirken daha açıklayıcı ve akılda kalıcı örneklerle desteklenmesi gerektiğini belirtmişlerdir. Grafik iş alanlarında çalışan personele uygulanan anket formlarından toplanan bilgilere göre, grafik bölümü öğrencileri beceri eğitimine başladıkları zaman, teknik terimlerin bazılarının anlamlarım tam olarak bilmediklerini, bu yüzden de gerekli açıklamalar yaparken çok zaman kaybettiklerini, öğrencilerin okullarda teorik bilgileri tam ve doğru olarak öğrenip beceri eğitimine başlamalarının hem işyeri personeli hem de öğrencinin işe daha çabuk adapte olması açısından önemli olduğunu belirtmişlerdir. Görüşme formlarından toplanan bilgilere göre, öğretmenler grafik eğitimi programında yer alan teknik terimlerin bazılarının anlamlarına ulaşamadıklarını, genellikle yabancı kaynaklı kitaplara veya alana en yakın kitaplara baş vurduklarını, bazı durumlarda da grafik iş alanlarında çalışan personele danıştıklarını belirtmişlerdir. Ayrıca okullarda teknolojik imkanların ve atölyedeki donanım eksikliğinden teorik bilgileri pratiğe dönüştüremediklerini ve öğrenilen bilgilerin kalıcı olmadığım vurgulamışlardır. Bu araştırma ile, grafik bölümü öğrencilerinin; teorik bilgileri grafik iş alanlarında uygulama ve pratiğe dönüştürme durumlaı incelenmiştir. Okullarda ve grafik iş alanlarında kullandıkları teknik terimlerin kullanılma durumları incelenmiştir. Ayrıca, beceri eğitimi sonunda çalışma ve mezun olduklarında yüksek öğretime devam etme durumları araştırılmıştır. Grafik eğitimi alan öğrencilerin okullarda teknik terimlerle tam olarak donatıldıktan sonra beceri eğitimi alarak; hem üniversiteye hem de iş yaşantılarına teknik terimleri doğru ve etkili bir şekilde kullanmalarında yararlı olacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The main purpose of this study is to examine situation of the technical terms, used in Graphics Training Program and Graphics Business filed meet each other. The first questionnaire, form with two options, developed by the researcher as the means of data collection; has been applied to 20 students graduate from 3rd class in Zübeyde Hanım Technical Anatolian Girls Vocation and Vocational High School, Atatürk Technical, Anatolian Girls Vocation and Vocational High School located in Ankara Province, Altındağ town, and to 80 graduate students, the second developed questionnaire form, with two options, has been applied to 50 personnel working in graphics work field in Ankara and to 5 graphics teachers working in Zübeyde Hanım Technical, Anatolian Girls Vocations and Vocational High Schools. The data collected through questionnaire form, has been analysed to realize the purposes of the study and the frequency and percentage of each question in the questionnaire have been found, converted in a table and interpreted. The data obtained from interview format has also been analysed and interpreted. According to the information collected from questionnaire forms, the third class students of graphics department indicated that most of the technical terms they learned in Graphics Training Program, were used in Graphics Work field, however as they could not practice the theoretical information they learned, the technical terms were not kept in mind, and for this purpose, while technical terms were teaching at schools, they should be supported by more explanatory terms and samples that had to be always remembered. In accordance with the data collected from questionnaire forms, applied to personnel working in Graphic Work fields, when graphics department students beginIV practice training, they not know the meaning of same technical terms wholly and for this reason, while making necessary explanations they lose a lot of time, and they started that it was very important for the students to learn theoretical information in full and correctly at schools and to begin practical training from the point of adaptation to work more quickly for both workplace personnel and for the students themselves. In accordance with the information collected from interview formats, the teachers could not reach the meanings of some technical terms included in Graphics Training Program, generally they applied to books of foreign origin or to books closest to this fields, in some cases the consulted personnel working in graphics work fields. Furthermore due to absence of technological possibilities at schools and equipment at workshops, they emphasized that they could not convert theoretical information to practice and the information learned, was not permanent. With this research, the situation of graphics department students has been examined as regards to how much they apply the theorical information to graphics work fields and the ability of transforming it to practice. The situation of using the technical terms they have learned in schools and graphics work fields, has been examined. Furthermore, at the end of skills training, their situation to be employed and when they are graduated their situation to continue to high education have been researched. It is considered that it will be advantageous for the students who take graphics training, after being equipment in full with technical terms at schools, take skills training, both in using them correctly and effectively in universities and in their work life.