Küreselleşme ve etkin kimlik
  1. Tez No: 159490
  2. Yazar: ABDULKADİR BAYKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. VEDAT BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
II ÖZET Küreselleşme sürecinin etnik kimlik üzerindeki etkileri ile“ulus - devlet”yapısının geleceği bu tez çerçevesinde tartışılmaktadır. Küreselleşme süreci ulus devletleri siyasi, ekonomik ve kültürel olarak etkilemektedirler. Küreselleşmeyi siyasi olarak soğuk savaşın bittiği ve dünyaya tek kutuplu bir düzenin hakim olduğu, ekonomide uluslararası sermaye ve şirketlerin egemen olduğu, kültürel anlamda ise küresel kültürün milli kültürleri üstten yerel kültürler ile etnik gruplara tanınan ayrıcalıklar aracılığı ile alttan baskı altına aldığı bir süreç olarak tanımlayabiliriz. Bu süreçte özellikle neo-liberaller küreselleşmenin yerel kültürleri homojenleştireceğini siyaset ve özgürlük alanını genişleteceğini iddia etmektedirler. Ancak ABD ve Batı'da etnik temelli milliyetçilik hareketleri artış göstermektedir. Küreselleşmenin ulus devleti etkilemesi iki yönlüdür: Bir yandan“ulus”un mahiyeti değişirken, diğer yandan bununla bağlantılı olarak“devletin mahiyeti değişmektedir. Ulus devletin temeli klasik egemenlik anlayışıdır. Bugün ise artık hemen hemen bütün devletler kurallarını kendilerinin koymadıkları uluslararası hukuka göre taahhütler üstlenmek durumunda kalmaktadır. Günümüzde Birleşmiş Milletlerin insani amaçlarla devletlerin iç işlerine müdahale edebileceği kabul edilmeye başlanmıştır. Bunun da anlamı devletlerin ”mutlak egemenlik“inin yerini ”kayıtlı egemenlik"e bırakmasıdır. Bu bağlamda günümüzde ulus-devletler egemenliklerinin bir kısmını daha büyük bir havuza atarak kullanım haklarını devretmektedirler. İkinci önemli nokta, ulus devletin farklılıkları asgariye indirmeye çalışan ve kültürel türdeşliğe dayanan yapısına ilişkindir. Küreselleşme bu yapıyı da tehdit etmektedir. Küreselleşmeyle beraber ulusların kendilerine özgü kültürel dokuları tahrip olup, dünya bir örnekleşiyorken bu duruma duyulan tepki bir üst kimlik olarak ulusun şemsiyesi altında toplanmış olan alt kimliklerin kendilerini yeniden tanımlamasına ve mikro milliyetçiliklerin doğmasına neden olmaktadır. Millet ve milliyetçilik duygusunun çok uzun bir tarihsel geçmişi vardır. İddia edildiği gibi kısa sürede bu duyguların yok olması mümkün olmayacaktır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this thesis,we discuss the effects of the globalization process to the ethnical identities and the future of nation - state structure. The World -Wide Globalization affects the nation - state structures in the political, economical and cultural areas thorougly.As a political output of this process, the“Cold War”period has come to an end and a monopol system has began to dominate the world. Economically, international capital and corporations have begun to become sovereign within this period. Moreover, while the global culture with its homogenizing effects has been putting the national cultures under the pressure from above, it has pressurized them from below preparing a convenient atmosphere for ethnical groups to have some local priviledges. In this period, it is claimed that neo-liberal globalization makes the local cultures more homogeneous and especially gives an enlargement to the area of politics and freedoms. On the other hand, ethnical nationalism movements show an augmentation in USA and West Countries like the ones in Europe. This period affects the connection between the nation and the state because the international foundings take the control of some parts of the preminence authority. As we know nation and nationalism have a long historical past. We think that it is not possible that these kinds of senses will disappear as claimed before.