Hisse senetlerinin rehni
  1. Tez No: 159491
  2. Yazar: ERCAN URKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CEMAL OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Borcun teminatı olarak ekonomik bir değere sahip olan pay senetlerinin rehnedilmesi mümkündür. Anonim şirketlerde, pay senedi ihraç etme zorunluluğu bulunmamaktadır. İhraç edilmiş olan pay senetleri ise kıymetli evrak niteliğindedir. Gerek TTK'nda gerek MK'da pay senetlerinin rehnedilmesi hususunda özel bir hüküm bulunmaması nedeniyle pay senetlerinin genel hükümler çerçevesinde rehnedilmesi gerekmektedir. Pay senetlerinin, sahibine bir alacak hakkı değil ortaklık hakkı tanıması nedeniyle MK'daki“diğer hakların”rehnine ilişkin hükümler uyarınca rehnedilmeleri gerekmektedir. Bununla birlikte MK'da kıymetli evraka bağlanmış senetlerin rehnine ilişkin özel düzenlemeler bulunmaktadır. Bu nedenle pay senedine bağlanmış olan payın, kıymetli evraka bağlanmış senetlerin rehni hükümleri uyarınca rehnedilmesi gerekmektedir. Buna göre de nama yazılı pay senetleri ciro ve teslim, hamiline yazılı senetler ise teslim ile rehnedilecektir. Burada rehin sözleşmesi yapılması gereği bulunmamakla birlikte ispat hukuku açısından yararlıdır. Çıplak payın rehninde ise kanun hükmü uyarınca rehin sözleşmesi yapılması zorunluluğu bulunmaktadır. Pay senedi, sahibine malvarlıksal ve yönetimsel haklar vermektedir. Rehnedilmiş pay senetlerinde, rehin kapsamına kural olarak yönetsel haklar girmezken malvarlıksal haklar rehin kapsamındadır. Sermaye piyasalarındaki gelişmelere paralel olarak pay senetlerinin kaydileştirilmesine (Dematerialization) yönelik hukuki düzenlemeler yapılmıştır. Henüz uygulamaya geçilmemekle birlikte kaydi sistemde, pay ve payın üzerindeki hakların bilgisayar ortamında tutulması söz konusudur. Bu nedenle ortada rehin edilebilecek fiziki bir evrakın olmaması nedeniyle kaydi sistemde payın rehninin“diğer hakların”rehni hükmüleri uyarınca yapılması gerekmektedir. 156
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It's possible to mortgage stock shares that have economic value as a guarantee of the debt. In joint stock companies, there is no obligation to issue stock share. But issued stock shares are characterized as negotiable securities. Because there is no special sentence neither in Turkish Trade Law nor in Civil Code, stock shares have to be mortgaged in the frame of general sentences. Stock shares have to be mortgaged in accordance with the sentences of mortgaging about“other rights”in Civil Code because they do not acknowledge claim right but not partnership right. However, in Civil Code, there are special arrangements for securities that are assigned to papers. For this reason, shares that are assigned to stock share have to be mortgaged in accordance with the sentences of securities that are assigned to papers. With respect to this, registered shares will be mortgaged by endorsement and delivering, shares to bearer will be mortgaged by delivering. Here there is no need to make a contract but it is useful in terms of proof law. In mortgaging of bare share, there is an obligation to make a mortgage contract in accordance with the law sentence. Stock share gives its owner possessional and managerial rights. In mortgaged stock shares while managerial rights do not enter into the extent of mortgaging as a rule, possessional rights do so. Parallel to the developments in capital markets, legal arrangements to the dematerialization of stock shares have been executed. Not having been put into practice yet, in registered system rights on shares are requred to be kept on computer. Therefore, in registered system, mortgaging of the share has to be done in accordance with the mortgaging sentences of“other rights”because there is no physical instrument to mortgage. 157