Anonim şirketlerin halka açılması ve avantajları
  1. Tez No: 159489
  2. Yazar: SADRETTİN ÇAPRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM YÜNGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
106 ÖZET Sermaye şirketi olan anonim şirketler, ülke ekonomisinde önemli bir yer tutmaktadır. Sağlam finans yapısına sahip şirketler gelişen rekabet koşulunda ayakta kalabilmektedir. Halka açılma, anonim şirketlerin bu konudaki eksikliklerini rahat bir şekilde karşılamaktadır. Anonim şirketlerin halka açılmaya etkileyen unsurlar ve halka açılma ile ilgili karşılaşılan bir takım sorunlar mevcuttur. Halka açılma konusunda gerek anonim şirketlerin gerekse halkın konu ile ilgili bilgilendirilmesini ve halka açılmayı olumlu yönde etkilemeyi amaçlamaktadır, özellikle anonim şirketler açısından avantajlar sıralanmakta ve mevcut düzenlemelerin daha da iyi gitmesi için çözüm önerileri belirtilmektedir. Araştırmada, öncelikle, anonim şirketlerin önemi yer verilmek suretiyle özellikleri ve çeşitleri hakkında genel bilgilendirmeyi içermektedir. İkinci olarak, halka açılmanın şirketler açısından faydaları üzerinde durulmakta, halka açılmanın maliyeti, ilgili yasal düzenlemeler, halka açılma aşamaları ve halka açılmada karşılaşılan sorunlar üzerinde durulmuştur. Son olarak, ülkemizdeki halka açılma ile ilgili mevcut durumun bir değerlendirilmesi yapılarak halka açılma ile ilgili muhasebe kayıtlarına yer verilmiştir. Araştırma Sermaye Piyasası Kurulu yayınları, kamu kuruluşlarına ve üniversitelere ait kütüphaneler, Internet, süreli yayınlar, meslek ile ilgili akademisyen, hesap uzmanı, mali müşavir ve vergi denetmenleri görüşleri alınarak yapılmıştır. Halka açık şirketlerin merkezlerinin İstanbul yoğun olması nedeniyle ilgili şirket yetkililerinden uygulamaya yönelik bilgi sağlanamamıştır. 24.04.2003 tarih ve 4842 sayılı kanunla, kurum stopajı yapacak kurumun Sermaye Piyasası Kanunu'na tabi olması veya olmaması ayrımı107 yeni düzenlemede yer almamaktadır. Vergi avantajını olumsuz etkiyen bu yasal düzenlemeye karşın ilgili yasa öncesi ve sonrası durum baz alınarak karşılaştırmalı tablo ile vergi avantajı gösterilme yoluna gidilmiştir. Sonuç olarak, anonim şirketlerin halka açılması için mevcut düzenlemelerin yanında halka açılmayı teşvik edici vergi düzenlemeleri yapılması gerektiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
108 ABSTRACT Public companies are joint-stock companies with a significant role in the country's economy. Companies that have a sound financial structure can survive in the developing competitive conditions. Initial public offerings (IPO), can easly meet the deficiencies of the joint-stock companies. Joint-Stock-Companies have some factors which affects the process of IPO and have some existing problems encountered during the process of IPO. In this research, it is aimed to inform both joint-stock companies and public about the IPO and to affect the IPO positively. Especially, the advantages are listed from the standpoint of joint stock companies and some analytic suggestions are made to improve the existing regulations. In the research, firstly, the importance of joint stock companies is given along with the general information about the characteristics and types of joint stock companies. Secondly, the benefits of the IPO from the standpoint of joint stock companies, the cost of IPO respective legal regulations, stages of the process of IPO and the problems encountered during the process of IPO and the problems encountered during the process of IPO are emphasized. Finally, an assessment is made for the present situation of IPO in our country and relevant accounting records are included. The research has been carried out on the basis of publications of Capital Markets Board, libraries of public institutions and universities, internet, periodic publishes and the comments of occupational academics, account specialists, certified accountants and tax authorities. Since the head offices of the public companies are mainly located in Istanbul, any information from the senior executives of the companies concerning the application wasn't supplied.109 The previous regulation that separates the companies that are subject to the Capital Markets Law from other companies with respect to the tax stoppage is changed by the Law dated 24th,04,2003, numbered 4842. Despite this legal regulation that has a negative effect over the tax advantage, it is chosen to designate the tax advantage by means of a comparative table on the basis of the situation before and after the respective law. Consequently, it was determined that for the joint stock companies to make IPO, encouraging tax regulations must be made in addition to the present regulations.