Hastanelerde pazarlama faaliyetlerinin müşteri bağlılığına etkisi: Bir alan çalışması
  1. Tez No: 159499
  2. Yazar: BİLGE SEZGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLAVER TENGİLİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
174 ÖZET Rekabetin yoğun bir şekilde yaşandığı hizmet işletmelerinden olan hastanelerde, müşteri bağlılığının önemi ve müşteri bağlılığı kazanmada hastanelerin uygulayacağı pazarlama stratejilerinin rolü gün geçtikçe artmaktadır. Hizmet sektöründe müşteri bağlığı işletmelerin doğrudan karlılığına katkıda bulunan bir unsurdur. Müşterinin bağlılığını kazanan bir işletme, rakiplerinin kullandığı rekabet araçlarının etkisini azaltmış ve piyasada işletmesinin reklamını gönüllü yapan pazarlamacılar kazanmış demektir. Müşteri ile sağlanan bu olumlu birliktelik rakip işletmelerin kısa vadede taklit edemeyeceği bir üstünlük halini alır. Bu da işletmelere uzun vadede rekabet avantajı sağlar. Bu nedenlerden dolayı, işletmeler elde ettikleri müşteriler ile uzun dönemli birliktelikler kurarak, müşteri bağlılığını kazanma yönlü pazarlama stratejilerine önem vermeleri gerekmektedir. Bu çalışma hizmet ve hizmetin özellikleri ile ilgili tanımlar, sağlık hizmetlerinin özellikleri ve sınıflandırılması, sağlık hizmetleri pazarlaması, sağlık hizmetleri pazarlamasının diğer uygulama alanlarına göre farklılıkları ve belirli özellikleri, hastaneler için pazarlama stratejileri, sağlık hizmetleri pazarlamasının başarı koşulları, sağlık hizmetlerinde pazarlama karması elemanları ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Müşteri hasta kavramları ile bağlılık kavramı, bağlılığın önemi, müşteri memnuniyetinden, müşteri bağlılığına geçiş süreci, bağlılığın ilişkide bulunduğu diğer etmenler, müşteri bağlılığı kazanma süreci, müşteri bağlılığı aşamaları, tüketicilerin satın alma kararı süreci ve bu süreci etkileyebilecek etkenler, müşteri bağlılığı sağlamada pazarlama faaliyetlerinin rolü, hastanelerde müşteri bağlılığı yaratmak, bağlılığın işletmelere kazandırdıkları konularına değinilmiştir.. Hastaların175 hizmet aldıkları sağlık kurumuna ve ilişkide olduğu diğer sağlık kurumlarına olan bağılıklarınıı değerlendirmek amacı ile 384 hastaya anket yöntemine dayalı bir araştırma yapılmıştır. Araştırma sonucunda, her hizmet sektöründe olduğu gibi sağlık hizmetlerin de de pazarlama kavramının öneminin her geçen gün artığı görülmüştür. Hastaneler müşteri bağlılığı sağlama odaklı pazarlama stratejileri uygulayarak, rakiplerinin karşısında bir adım önde olacaklardır. Mevcut müşteriyi korumanın, yeni müşteriler elde etmekten daha az çaba ve maliyet gerektirdiği hastanelerce bilinmeli ve bu doğrultuda müşteriyle kurulan sürekli iletişim ile müşterilerde bağlılığın kazandırılacağı gerçeği kabul edilmelidir.
Özet (Çeviri)
176 ABSTRACT The role of the marketing startegies on the importance of customers loyalty and gainig the customer's loyalty is increasing day by day at the hospitals which are the ministration manupulations where the competition is being lived intensively. At the ministration sector; the customer loyalty is the main factor that effects the profitability. The firm that gained the customer loyalty can be said to have decreased the effect of the facilities that the competitors use and gained new volunteer admans in the market to make the advirtisements of the firm. The positive togetherness that is built between the customer and the ministration turns out to be the superiority that can't be imitated in a short time. This is an advantage to the ministration in a long time competition period. Because of this reason; the ministrations with the won customers build long lasting relationships, they need to value on the marketing startegies that aim to gain customer loyalty. The descriptions of the ministrations's facilities and working ministery, the facilities of the health ministery and their classifications, the marketing of the health ministery, and its differences according to the other applications and certain facilities, the marketing startegies for the hospitals, the succes condtions on health ministery marketing are explained in detail at composite marketing elements. The concepts like customer-patient concept together with the loyalty concept, the importance of the loyalty, the transition period between the customer loyalty and the customer gladness, the other factors that is in relation with the loyalty, the period of the customer gain, the stages of the customer loyalty, the period of decision on purchasing and the factors that effect this period, the role of marketing activity on customer loyalty, the177 creation of loyalty at hospitals and the acquirements of loyalty to the hospitals are determined. In the aim of determining loyalty of patients to the market that they gain ministery and be in a relation, an research is done among 384 patients depending on questionnire method. It is seen that like in every sector the importance of marketing has an increasing effect on health too. The hospitals can be one step forward then their competitiors rf they provide a marketing strategie depending on building customer loyalty. It must be known by the hospitals that protecting a present customer costs and needs less effort then gaining new customers; and in this direction the reality must be accepted that by the contiuous relation that is built with the customer, the loyalty can be introduced to them.