Değişen uluslararası dengeler bağlamında Rusya Federasyonu'nun dış politikası
- Tez No: 159500
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAYDAR ÇAKMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 317
Özet
307 ÖZET SSCB'nin yıkılmasından sonra,“İki kutuplu”uluslararası/dünya siyasî sistemi sona ermiştir. Bununla birlikte uluslar arası arenada yeni egemen devletlerin sayısı artmış ve yeni uluslararası örgütler oluşmuştur. Aynı zamanda eski süper gücünü yitiren Rusya Federasyonu zayıflamış ve uluslararası prestijini artırmak için, ülkenin içi ve dış siyasetlerinde yeni yöntemler denemektedir.“İki kutuplu”Siyasî sistemin sona ermesiyle, dünyada beklenen barış gerçekleşmemiştir. Yeni dünya düzeninde, gelişmekte olan uluslararası olaylar neticesinde günümüzde“tek kutuplu”sistemin oluştuğu görülmekte ise de, hızlı gelişen küreselleşme döneminde uluslararası siyasî sistemin“çok kutuplu”sisteme doğru gittiği de anlaşılmaktadır. SSCB dönemindeki gücüne özlem duyan Rusya Federasyonu, oluşmakta olan yeni dünya sisteminde yerini tespit etmeye çalışmaktadır. Uluslararası arenanın, tek hegemon devlet tarafından kontrol ya da dikte edilmesini istemeyen Rusya Federasyonu diğer dünya güçleriyle birlikte hareket ederek“çok güçlü”dünya sisteminin oluşması taraflarıdır. Bu nedenle dış politikasında çok yönlü ilişkileri tercih eden Rusya, eski postsovyet Topraklarında bulunan devletlere öncelik vererek, Batı devletleri ile ve gelecekte dünya gücü olma potansiyelini taşıyan Çin ve Hindistan ile ilişkilerini geliştirmektedir. Dolayısıyla yeni jeopolitik durumda, dünya siyasetinde yeniden söz sahibi olma yetkisini geri kazanmayı hedeflediği görünmektedir. Rusya Federasyonunun zengin doğal kaynaklan, geniş toprak sınırlan, insan sayısı ve mevcut olan nükleer silahlan bu hedefe ulaşmak için kullanılabilecek esas unsurları teşkil etmektedir.308 Rusya Federasyonu'nun ikinci cumhurbaşkanı V. Futin'Ie başlayan içi ve dış politikadaki değişikliklerin bazı zorluklar içinde gelişse de olumlu sonuçlar vermeye başladığı görülmektedir. Ülkenin jeopolitik konumunu güçlendirmeye çalışan V. Putin, devlet sınırlarının bütünlüğü, Rusya Federasyonu dışında yaşayan etnik Rusların haklarının korunması konuiannı ulusal çıkarın esas yönleri olarak belirlemektedir. Rusya'nın Avrasya bölgesinde bir“güç merkezi”olma gayesi uluslararası arenada güç dengesi oluşturacağı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
309 ABSTRACT With the dissolution of the USSR, bi-polar international political system collapsed. Along with this development, the number of sovereign states increased and new international organizations emerged. At the same time the weakening Russian Federation lost its super power status, and began to try new methods in domestic and foreign politics in order to raise her international prestige. In the aftermath of the bi-polar political system, the long expected world peace has not been realized. Although it is argued that, according to current international events the new world order evaluates towards a one polar system, it appears that on the background of a rapid globalization, international system is heading towards a multi-polar one. Aspiring to acquire her Soviet period power the Russian Federation tries to determine her place in the evolving new world system. Russia supports the formation of a multy-party strong world system by cooperating with other significant players in an attempt to prevent the whole international system to be controlled or dictated by one single hegemon. Consequently the Russian ruling elite prefers multi-dimensional relations in foreign policy, Thus gives priority to the relations with the ex- Soviet states while improving relations with Western countries, and with China and India, who possess the potential to be future world powers. As a result, it is observed that Russia aims to re-gain her past influence in the world politics in the new geopolitical situation. Rich natural resources, a broad landmass, human resources and nuclear capacity constitute her major policy means in this quest. It is seen that changes in domestic and foreign policies inaugurated by the second president of the Russian Federation Vladimir Putin, despite some difficulties, began to give positive results for Russia. Trying to310 strenghten the geopolitical situation of Russia, Putin defines national interest as the protection of territorial integrity and preserving the rights of ethnic Russians living outside the federation boundaries. Russia'a intention to become a“power center”in the Eurasian landmass, seems to affect a power balance in the international arena.