ISO 9000 kalite belgesinin yönetimde verimlilik üzerine etkisi: Elektrik, elektronik ve telekomünikasyon sektöründe bir çalışma
  1. Tez No: 159498
  2. Yazar: ÇAĞRI HAMURCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZET Günümüzde hemen her alanda karşımıza çıkan kalite, toplam kalite, toplam kalite yönetimi, kalite kontrol ve ISO 9000 kalite belgeleri kavramları, toplumumuzun büyük bir çoğunluğunun telaffuz ettiği terimler haline gelmiştir. ISO 9000, herhangi bir kurumun müşteri, mevcut yasal mevzuat ve kurumun kendi şartlarını karşılamaktaki yeterliliğini değerlendiren bir kalite yönetim sistemidir. ISO 9000, işletmeye ait tüm faaliyetlerde sürekli iyileştirmeyi esas alan etkin bir kalite yönetim sisteminin kurulması için gerekli minimum şartları tanımlayan rehber niteliğinde bir belgedir. Gündemimizde bir hayli yer kaplayan bu kavramların gerçekte işletmelere kattıkları ve etkileri, hedeflenenler ve elde edilenler özellikle incelenmesi gereken bir noktadır. Bu yüzden de bu çalışmanın amacı; ISO 9000 kalite belgesine sahip, en fazla yenilenen, sürekli güncellenen ve yaşamımızın her alanında yer alan bir sektör olması nedeniyle, elektrik, elektronik ve telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde ISO 9000 kalite belgelerinin yönetimdeki verimlilik üzerinde ne ölçüde bir etki meydana getirdiğini ortaya koymaktır. Araştırma, ilk üç bölümü konunun kavramsal kısmı ve son kısmı da anket çalışmasından oluşan toplam dört bölümden meydana gelmektedir. Çalışmanın ilk bölümünde kalite düşüncesi, ikinci bölümde kalite güvencesi standartları ve ISO 9000 kalite yönetim sistemi, üçüncü bölümde yönetim ve verimlilik kavramları ayrıntılı bir şekilde incelenmiş; dördüncü ve son bölümde ise ISO 9000 kalite sistem belgesine sahip elektrik, elektronik ve telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren işletmelere uygulanan yönetimde verimlilik konulu anket çalışması anlatılmıştır. Çalışmanın sonuç181 kısmında ise, alan araştırması sonucu elde edilen veriler genel olarak değerlendirilmiş ve öneriler sunulmuştur. Çalışma sonucunda, ISO 9000 kalite sistem belgelerinin, yönetimdeki verimliliğe etkisini ölçmeye yönelik sorulara verilen cevaplardan, ISO 9000 kalite belgelerinin yönetimdeki verimlilik üzerinde yüksek oranda bir etki meydana getirdiği sonucuna varılmıştır. Yorum ve değerlendirmelerin ışığında, ISO 9000 ve toplam kalite yönetimi uygulama sürecine girmiş ya da girmeyi düşünen kuruluşlara yönelik olarak çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Quality, total quality, total quality management, quality control and ISO 9000 quality certificates as concepts used in our daily life, have become the terms pronounced by the most of our society. ISO 9000 is the quality management system that assesses the ability of organization about customers, existing legislation and organization's own terms. ISO 9000 is the guidebook that identifies the minimum requirements for establishing an effective quality management system which provides a consistent development in all organizational activity. In reality, the contributions and effects of the terms spread in our agenda, focused figures and incomes are the points that have to be particularly investigated. For this reason, the aim of this study is to investigate the effects of ISO 9000 certificates on the management productivity of the firms which work in the electrical, electronics and telecommunication sectors as a result of them being the most innovative, continuously updated and largely involved in everyday life. This study is composed of four parts the first three parts are conceptual and the last one is survey. Quality, quality assurance standards and ISO 9000 quality management system, management and productivity concepts are studied in the first, second and third chapters respectively and the survey study about the affects of ISO 9000 certificates on the management productivity of the firms which work in the electrical, electronics and telecommunication sectors is illustrated in the fourth chapter. In the last chapter, the results of survey study are evaluated and suggestions are provided.183 At the end of this study, the result of this survey is that the affect of ISO 9000 certificates on the management productivity of the firms is high. Various recommendations to the organizations applying or in the process of applying ISO 9000 and total quality management now or in the future are made.