Amortisman işlemlerinin muhasebe standartları ve yasalar açısından incelenmesi
  1. Tez No: 159505
  2. Yazar: NECDET SITKI YAKUPÇEBİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH HÜSEYİN TOKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; muhasebe kuramı, muhasebe standartları (Türkiye Muhasebe Standartları ile Uluslararası Muhasebe Standartları) ve ülkemiz yasalarında yer alan amortisman uygulamalarını incelemek ve ortaya çıkan farklılıkları belirlemektir. Bu çerçevede öncelikle, amortisman kavramı ele alınmış ve amortisman kavramının işletmeler açısından önemi açıklanmıştır. Daha sonra, amortismana konu olan ve endüstri işletmelerinin aktifinde önemli yer tutan maddi duran varlık unsurları açıklanarak, amortisman hesaplama ve kayıtlama yöntemleri incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde, amortisman uygulamasına ilişkin olarak muhasebe standartları ve yasalarda yer alan düzenlemeler ele alınmış ve farklılıklar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to analyse the depreciaton applicants which take place in accounting theory, accounting standards - Turkish Accounting Standards and International Accounting Standards - and our country's laws and determining the differencies among them. Firstly, for this purpose, the term of depreciation and it's importance in respect of businesses had been explained. And then, fixed assets which are liable to depreciation and have a significant rate in balance sheet and the methods which is used for calculating and recording of depreciation were explained. And the last section of the study, the arrangements related to depreciation in which accounting standards and laws were analysed and the differencies among them were displayed.