Max Weber'in liderlik tipolojisi çerçevesinde halkla ilişkilerde liderlik: Bülent Ecevit
- Tez No: 159504
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Tezde Max Weber'in liderlik sınıflandırması halkla ilişkiler alanına uygulanarak, siyasal liderlerin otoritesi ile ilgili olarak ölçütler belirlenmeye çalışılmıştır. Böylece Max Weber'in otorite ve liderlik anlayışından hareketle halkla ilişkiler bakış açısına yeni açılımlar kazandırılmaya çalışılacaktır Max Weber'in liderlik tipolojileri incelenerek, hangi liderlik tipinin halkla ilişkiler açısından daha ön planda olduğu ve hangi yönleriyle halkla ilişkilerin çalışma alanına girdiği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Liderlik ve yöneticilik arasındaki farklılıklar incelenerek siyasal liderliğin özellikleri saptanarak, halkla ilişkiler açısından siyasal liderlerde ne gibi özelikler olması gerektiği üzerinde durulmuştur. Max Weber'in otorite ve liderlik anlayışına halkla ilişkiler bakış açısıyla yeni açılımlar kazandırılmaya çalışılmıştır. Max Weber'e göre, akılcı- yasal liderin akılcı hukuk kurallarına bağlılığı ön plandadır, karizmatik liderin kişisel özellikleri ön plandadır, geleneksel liderin geleneklere uygunluğu ön plandadır. Weber'in lider tipleri gerçek yaşamda saf olarak bulunmayabilirler. Çalışma bundan yola çıkarak Bülent Ecevit örneği ile somutlaştırılmış ve Ecevit'in bu liderlik tipolojisinde hangi liderlik tipinin içerisine girdiği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırmadan çıkan sonuç Bülent Ecevit'in hem akılcı-yasal hem de karizmatik lider özellikleri taşıdığıdır.Çalışmanın anahtar kelimelerini; liderlik, otorite, meşruiyet, halkla ilişkiler ve Max Weber'in liderlik tipleri oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Leadership typology of Max Weber is applied to the public relations area and criteria in connection with authorities of political leaders are tried tp_ be determined in the study. Leadership typologies of Max Weber are inspected and it is being tried to reveal which leadership type takes front seat in connection with public relations and with which aspects, it enters to the study area of public relations. The differences between leadership and directorship are inspected and features of political leadership are determined, and it is emphasized that what kinds of features should have the political leaders in connection with public relations. We have tried to gain different aspects to the authority and leadership approach of Max Webber with public relations point of view. According to Max Webber, loyalty of rationalist - legal leaders to the rationalist jurisdictional rules is in the foreground, personal features of charismatic leader are in the foreground, and compatibility of traditional leader to traditions is in the foreground. Leader types of Weber can not be found purely in the real life. Study had been materialized with Bülent Ecevit example from this point, and we have tried to reveal that which type of leadership type includes Ecevit within this leadership typology. Result from the research is that Bülent Ecevit is both a rationalist - legal leader and also charismatic leader.Keywords of the study are composed of leadership, authority, legality, public relations and leadership types of Max Weber