İlköğretim Türkçe ders kitaplarındaki şiirler üzerine eğitsel bir içerik analizi
Education concept analysis on poems in the primary school Turkish lesson books
  1. Tez No: 159515
  2. Yazar: HABİB HAMURCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYYİP DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Araştırma, İlköğretim ilk kademe Türkçe ders kitaplarındaki şiirlerde yer alan kişi, kişilik ve kavramların tespiti ve bunlara yüklenen görev ve sorumlulukların ortaya konması amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu 2003 - 2004 Eğitim Öğretim yılı için İlköğretim öğrencilerine önerilen Türkçe ders kitaplarından her sınıf seviyesinden random yöntemiyle seçilen beş Türkçe ders kitabındaki şiirler oluşturmaktadır. Veriler şiirler üzerinde yapılan içerik analizi ile toplanmıştır. Şiirler üzerinde içerik analizi yapılmadan önce içerik analizi, şiir tahlili ve çözümlemesi konusunda incelemeler yapılmış ve ölçütler tespit edilmiştir. İçerik analiziyle elde edilen veriler yardımıyla, şiirlerde yer alan kişi, kişilik ve kavramlar, kişi kişilik ve kavramların yüklendiği görevler ile şiirlerin yoğunlaştığı konular tablolar halinde verilmiştir. Şiirlerin Türkçe dersinin amaçlarının gerçekleşmesine olan etkisi ile resimlerin şiirin konusu ve temasına uygunluğu da analizden elde edilen verilerle ortaya konmuştur. Araştırmada elde edilen bulgular şunlardır; 1. İlköğretim ilk kademe Türkçe ders kitaplarındaki şiirlerde, öğrencinin ev ve okulda birinci derecede yakınında bulunan kişi, kişilik ve kavramlar yer almaktadır. Bunlar; anne, baba, kardeş, öğretmen, arkadaş gibi çocuğun ttem eğitim - öğretim görevi ile ilgilenen hem de sosyalleşmesine yardımcı olan kişilerdir. 2. Şiirlerde öğrenciye örnek-model olarak gösterilen en belirgin kişi Atatürk'tür. Şiirler yardımıyla öğrenciye verilmek istenen vatan sevgisi, çalışkanlık, özveri, zorluklardan yılmama gibi değerler başta Atatürk örnek olarak gösterilmek üzere askerler, şehitler model gösterilerek verilmeye çalışılmıştır. 3. Şiirlerle birlikte verilen resimler, genel olarak şiiri destekler niteliktedir. Şiirlerde verilen mesajı zenginleştiren, farklı yönlerine değinen resim sayısı çok azdır.4. Şiirler en fazla Cumhuriyet ve ülke - tabiat sevgisi konularında yoğunlaşmıştır. Ülkemizin doğa güzelliğinin ve kurtuluş savaşı günlerinin şairlerimizi derinden etkilemiş olmasından dolayı bu konularda yazılan şiirler diğer konulardaki şiirlere göre daha etkileyici tarzdadır.
Özet (Çeviri)
//; SUMMARY This research was done to find out person, personality and concepts in the poems in coursebooks at the first grade of primary school and find duties and responsibilities that are given them. Sampling of the research includes five Turkish coursebooks that were choosen by random method among the ones that had been offered for all class levels. Datas were picked up by the concept analyse of poems. Before analyse of poem, content analyse, poem analyse had been done, and criterions had been found out. By the help of the datas supplied with concept analyse, person, personality, and concepts in the poems, duties that are taken by them and subjects that poems focused are given in tables. Following are findings obtained as the result of the research: 1. The poems in Turkish course book at the first grade of primary school includes person, personality and concepts that are in the closest environment of the student at home and school. 2. Atatürk is the most out standing person shown as the sample model in the poems. In poems, firstly Atatürk and soldiers, martyrs shown as the sample models to give the students some values such as patriotism, diligence, self deniel, determination. 3. The pictures given with the poems generally support the poems. There are very few pictures that point out different features and enrich the message given in the poems. 4. The contribution of poems for the reaching the aims of turkish course mainly appears in the subjects of Kemalism, patriotism and saving, loving nature beacuse these subjects affected poets deeply.