Sınıf öğretmenleri arasındaki iletişimin okul işleyişi ve eğitim başarıları üzerindeki etkisi
The effects of communacation among primary school teachers on school order and education success
  1. Tez No: 159516
  2. Yazar: SEÇİL ÇALIKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TEMEL ÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
m ÖZET Okulda öğretmenler arasındaki iletişim, öğrencilerin basanlarım önemli ölçüde etkilemektedir, öğretmenlerin okulun işleyişinde daha çok söz sahibi olmaları ve çalışanlar arası Metisimin güçlendirilmesi için okul yönetimine bazı görevler düşmektedir, öğretmenler arası ve öğretmen-yönetici ilişkilerinin yeterli düzeye ulaşması, öğretmenlerin okul işleyişinde daha fazla söz sahibi olmaları ve daha fazla sorumluluk almaları ile mümkün olabilir. İlköğretim okullarında sınıf öğretmenleri arasındaki insan ilişkilerinin geliştirilmesi, okula uyum, canlılık ve bunun sonucu olarak da okul işleyişinde ve eğitimde yüksek verimlilik sağlayabilir. Okul yönetiminin ve öğretmenlerin informal ilişki bağına dayalı olarak sağlıklı okul ikliminde beslenip yetişen öğrenciler, edinmiş oldukları davranışlarla ileriki sosyal ve mesleki hayatlarında daha başarılı olabilirler. Bu araştırmanın amacı, ilköğretim okullarında görevli sınıf Öğretmenlerinin kendi aralarındaki formal ve informal iletişimlerinin okul işleyişi ve eğitim başarısı üzerindeki etkilerini saptamak ve okulda iletişimin geliştirilmesi için neler yapılabileceğine ilişkin çıkarımlar sunmaktır. Bu amaçla, araştırmada araştırmacı tarafindan geliştirilen bir anket kullanılmıştır. Araştırmaya, Ankara ilinin sekiz merkez ilçesinde 30 ilköğretim okulunda 60 okul yöneticisi ve 440 öğretmen olmak üzere 500 kişi katılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS programıyla çözümlenmiş ve istatistiksel analizlerde frekans (i), yüzde (%), aritmetik ortalama (X) ve t-testi (t) kullanılmıştır. Araştırma sonuçlan; okulda öğretmen-öğretmen iletişiminin etkililiği konusunda, okul yöneticilerinin ve sınıf öğretmenlerinin algılarının benzer olduğunu göstermekle birlikte, bu konuda okul yöneticilerinin öğretmenlere oranla daha olumlu bir görüş içinde olduktan söylenebilir. Okul yöneticileri ve sınıf öğretmenlerine göre, okulda öğretmen-öğretmen iletişimi orta düzeyde bir etkililiğe sahiptir. Ayrıca, okul yöneticisi ve öğretmenlere göre öğretmen-öğretmenIV iletişiminin etkililiği okulun işleyişini kolaylaştırmakta ve eğitimin kalitesinde önemli bir rol oynamaktadır. Öğretmenlerin, aralarındaki iletişimin okulun işleyişi üzerindeki etkisine yönelik okul yöneticilerinin ve sınıf öğretmenlerinin görüşleri benzemekle beraber, bu konuda öğretmenlerin yöneticilere oranla daha olumlu bir değerlendirme yaptıkları söylenebilir. Araştırmaya katılan okul yöneticileri ve sınıf öğretmenleri, öğretmenler arasındaki iletişimin okulun işleyişi üzerindeki etkisini orta düzeyde görmektedirler. Öğretmenlerin, aralarındaki iletişimin eğitim başarısı üzerindeki etkisine yönelik okul yöneticilerinin ve sınıf öğretmenlerinin görüşleri benzemekle beraber, öğretmenlerin yöneticilere oranla daha olumlu bir tutum içinde oldukları ifade edilebilir. Araştırmaya katılan okul yöneticileri ve sınıf öğretmenleri, öğretmenler arasındaki iletişimin eğitim başarısı üzerindeki etkisini orta düzeyde görmektedirler. Araştırma sonuçlarına dayalı olarak okulda öğretmen-öğretmen gelişiminin desteklenmesi, öğretmenler arasında işbirliği ve yardımlaşmanın cesaretlendirilmesi gerektiği ifade edilebilir. Bununla birlikte, bu konuda benzer araştırmalar gözlem ve görüşme gibi farklı yöntemler kullanılarak yapılabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In school, the communication among the teachers significantly affects the success of the students. To make the teachers have a greater role in school order and to improve the communication among the school personnel, school management must possess some responsibilities. The relationships among the teachers and between the teacher and the manager can reach to an adequate level if the teachers play greater roles in school order and have more responsibilities. The improvement of the relationsmps among the class teachers in primary schools may result in school harmony, viability and as a result of this high performance in education and school order can be obtained. The students, being brought up in healthy school climate due to the informal relationships between the school management and the teachers may become more successful in their further social and professional lives. The purpose of this study is to indicate the effects of formal and informal communication among the class teachers in primary schools on school order and education success and to suggest what can be done to improve the communication in school For this reason, a questionnaire developed by the investigator is used in the study. Totally 500 people, 60 school managers and 440 teachers, in 30 primary schools in 8 central districts of Ankara are included in the study. The parameters, obtained from the study, are analyzed by SPSS programme and in statistical analyses; frequency (f), percentage (%), mean (X) and t-test (t) were used. The results of this study show that the school managers and the class teachers have similar sense about the effectiveness of the teacher-teacher communication in school, and school managers have more positive opinion about this subject. According to the school managers and class teachers, the teacher-teacher communication effectiveness in school is of medium level. In addition, according to the school managers and teachers, the effectiveness of teacher-teacherVI communication makes the school order easier and play a great role in education quality. It can be suggested that the comments of the school managers and the teachers about the affects of the communication among the teachers on school order are similar, but the teachers have more positive evaluation than the school managers about the subject. The school managers and the class teachers participated in the study consider the affect of interaction among the teachers on school order as a medium level affect. It can be stated that the comments of the school managers and the teachers about the affect of communication among the teachers on education success are similar, however the teachers are in more positive behavior. The school managers and the class teachers participated in the study considers the level of the affect of the interactios among the teachers on education success as a medium level According to the results of the study, in school, teacher-teacher communication must be supported, the cooperation and assistance among the teachers must be improved. However about this subject, similar researchs can be done by different techniques as observation and interview.