Antalya'da göç ile gelen 8. sınıf öğrencilerinin okullarına uyumunu etkileyen öğretmen faktörünün değerlendirilmesi
Evaluation of teacher factor affecting adaptation of 8th class students, having immigrated to Antalya, to their school
- Tez No: 159525
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKER AKKUTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
iii ÖZET Çalışmamız Antalya iline göç ile gelen ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinden 200 kişi nezdinde yapılmıştır. Çalışma konumuz bu öğrencilerin göç yoluyla gelmelerinden dolayı okula uyum sağlamada“öğretmen faktörü”konusunda yapılmıştır. Çalışma sonuçları hakkında aşağıda özet olarak bilgi verilmiştir. Araştırma sonucu, öğrencilerin öğretmenlerinin kişilik özellikleri hakkındaki düşüncelerine göre; öğrencilere karşı hal ve hareketlerine dikkat etme, onların düşüncelerine ve duygularına önem verme, iyi iletişim kurma, etkinliklere yönlendirilme, can sıkıcı şekilde ders işlememe, derslerine hazırlıklı ve bakımlı gelme konularında“kararsız”düşünceye sahip oldukları görülmüştür, öğrencilere yol gösterme, anlaşılır şekilde ders işleme, anlaşılmayan konulan açıklama ve güvenilir insan olma konularında ise“katılıyorum”düşüncesine sahip oldukları görülmüştür. Öğrencilerin öğretmenlerinin mesleki bilgi ve becerilerine ait özellikleri hakkındaki düşüncelerine göre; öğrencilerin ürettiklerine önem verme, onlara eşit davranma, onlara karşı anlayışlı olma, güvenilir ve öğrenme isteğim artıran bir ortam yaratma, araç gereç kullanma ve basan artırıcı etkinlikler düzenleme, onların gelişmesini sağlayıcı bilgi verme, kontrol etme, aile ile daha iyi iletişim kurma konularında“kararsız”düşünceye sahip oldukları görülmüştür. Öğrencilerin derse katılmalarını ve sınıfın düzenini sağlama konularında“katılıyorum”şeklinde düşünceye sahip olduklar.! görülmüştür. Kısacası göç ile gelen öğrenciler genel olarak öğretmenlerinin kişiliğine, mesleki bilgi ve becerisine ait tavır ve davranışlarında,“kararsız”kalmışlardır. Böylece“kararsız”kalınan davranışlar ile ilgili öğretmenlerin daha dikkatli ve özenli olmaları gerektiği ortaya çıkmıştır.Göç ile gelen 8. sınıf öğrencilerin öğretmen davranışlarına ait görüşlerinde cinsiyetleri dikkate alındığında önemli farklılıklar çıkmamıştır. Yani öğrencilerin cinsiyetleri arasındaki fark öğretmen davranışları ile ilgili görüşlerini etkilememiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Our study is performed below 200 persons among 8th class students of primary education, who have immigrated to the city of Antalya. Our study subject is on the“teacher factor”during these students' adaptation to school due to their immigration. There is brief information at the following about the results of the study. As a result of the research, according to students' thoughts about their teachers' personality characteristics; it is noticed that students are“undecided”about their teachers' some behaviours such as paying attention to their feelings and ideas, making good relationships with them, motivating them for activities, avoiding to make the lessons boring, being well prepared for the lessons and having a good looking. It is noticed that students have“i agree with”thought about guiding students, making lessons comprehensibly, clarifying misunderstood subjects and being a reliable person. According to students' thoughts related with their teachers' features about their professional knowledge and skills; it is noticed that students are“undecided”about their teachers' some behaviours such as attaching importance to students' products, acting them equally, being tolerantly, constituting an atmosphere which is reliable and offering more learning wills, using tools and materials and organising activities which improve success, informing them to get intellectually improved, controlling and having good communication with their families. It is noticed that students have“i agree with”thought about subjects which are joining lessons and obtaining order of the classroom. Briefly; students who are immigrated, generally are remained“undecided”for their teachers' personality, features about professional knowledge and skills. So, it isVI appeared that teacher have to be more careful and attentive about behaviours which were remained undecided. When their sexuality is taken into consideration, important differences relating to teachers' behaviours are not appeared in the point of view of the 8th class students those who are migrated. Namely, sexuality difference has not affected their point of view about teacher behaviours.