Lise II. sınıf kimya dersi kimyasal reaksiyonlar konusunda analoji ve modellerin kullanımı ve bunların sonuçlarının değerlendirilmesi
Using analogies and models at the topic of chemical reactions on 10th class high school students and evaluating their conclusions
- Tez No: 159539
- Danışmanlar: PROF. DR. BASRİ ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı lise 2. sınıftaki öğrencilerin kimyasal reaksiyonlar konusundaki kavramalarını ve zihinsel imajlarım belirlemek ve öğrencilerin konuyla ilgili ön bilgilerini ve cinsiyet faktörünü kontrol altına alarak öğrencilerin kimyasal reaksiyonlarla ilgili doğru zihinsel imajlar oluşturmalarında geleneksel öğretim yöntemi ile analoji ve model kullanma yönteminin etkilerini karşılaştırmaktır. Araştırma, Karabük Fevzi Çakmak Lisesi'ndeki iki lise 2. sınıf şubesindeki toplam 38 öğrenci üzerinde yapıldı. Kimyasal reaksiyonlar konusu, 2005-2006 öğretim yılı güz döneminde 3 hafta süreyle iki sınıftan birinde (kontrol grubu) geleneksel öğretim yöntemi ile ve diğerinde (deney grubu) analoji ve modeller kullanılarak anlatıldı. Kimyasal reaksiyonlar konusu işlenmeden önce her iki gruba da öğrencilerin konuyu kavrayabilmesi için gerekli olan ön bilgilerin ne ölçüde var olduğunu ölçen, araştırmacı tarafından hazırlanan, boşluk doldurma, çoktan seçmeli ve doğru-yanlış türündeki toplam 40 sorudan oluşan Kimyasal Reaksiyonlar Önbilgi Testi (KRÖT) (a = 0,80 ) uygulandı. Ayrıca, ilgili literatürler taranarak elde edilen bilgilere göre, lise 2. sınıf öğrencilerinin kimyasal reaksiyonlar konusundaki kavrama ve zihinsel imajlarım belirlemek üzere, öğrencilerin düşüncelerini çizimlerle ifade etmelerinin istendiği 22 sorudan oluşan kimyasal reaksiyonlar kavram testi (a =0,62) ve kimyasal reaksiyonlar ders föyü hazırlandı. Araştırma deseni olarak ön test - son test kontrol grubu deseni kullanıldı. Kimyasal Reaksiyonlar Ön bilgi Testi ön test (öğretimden önce), Kimyasal Reaksiyonlar Kavram Testi ön test ve son test (öğretimden önce ve sonra) olarak her iki gruba da uygulandı. Kimyasal Reaksiyonlar Kavram Testinde öğrencilerin yaptıkları çizimler ve açıklamalar yorumlandı. Araştırma sonunda, lise 2. sınıf öğrencilerinin kimyasal reaksiyonlar konusunda bir çok yanlış imajlar geliştirdikleri tespit edildi.
Özet (Çeviri)
iii ABSTRACT The purpose of this study to identify 10th grade students' cognitions and mental imges about chemical reactions and to compare effect of tradiotinal teaching method and using analogies and models to have correct mental images and conceptions. The subject of this study involved total 38 students from two classes of grade 2 in Karabük - Fevzi Çakmak High School. Chemical reactions topic was taught using tradiotinal teaching method in one of.two classes (control group) and with analogies and models in the other one (experience group) during three weeks in fall semestr of 2005-2006 education year. Before teaching chemical reactions, pre-knowledge test of chemical reactions consists of 40 questions which consist filling blanks, multiple choices and true - false questions to identify students' mental images and conceptions was applied (a=0,80) for both of two groups. Also, an introductional material and chemical reactions concept test (a =0,62) was prepared by way of search thoroughly relevant to chemical reactions. The concept test had 22 questions to determine students' cognitions and mental images. Students made drawings about topic of chemical reactions. Pre test - post test control group design was used as research design. Chemical reactions Pre-knowledge test was given to students as pre-test. Chemical Reactions Concept Test was applied as pre-test and post-test. After teaching, drawings and explanations which made by the students in Chemical Reactions Concept Test were evaluated. As the results of this study, it was identified that students held a lot of misrepresentations and images relevant to chemical reactions in their mind. When controlling the other factors, there was meaningfully difference between teachingIV using traditional method and using analogies and models to develop correct images and conceptions (p < 0,05). But it was determined that there was no effect of students' pre knowledge and sexuality on their understanding of chemical reactions.