Mali endeks ve banka hisse senetlerinin volatilite tahmininde ARCH-GARCH-EGARCH modellerinin testi: İMKB'de bir uygulama
Testing the ARCH-GARCH-EGARCH models on volatility estimation of fiscal endex and bank shares
  1. Tez No: 159540
  2. Yazar: ERSİN ÇATALBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Zaman serisi analizi, yüksek frekanslı finansal verilerin analizlerinde yoğun olarak kullanılan bir tekniktir. Finansal zaman serilerinin analizinde bu tekniğin kullanılmasının temel nedeni, oldukça sağlıklı ve etkin sonuçlar elde edilebilmesidir. Bu çalışmada, zaman serisi analizi yardımı ile IMKB bünyesinde faaliyet gösteren Mali Endeks ve Mali Endeks içerisinde işlem gören toplam yedi adet banka hisse senedine ilişkin getiri değişim oranlarının hesaplanması, ayrıca, söz konusu getiri değişim oranlarına etki eden önemli faktörlerin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde giriş, ikinci bölümünde temel tanım ve kavramlar, üçüncü bölümünde ARCH-GARCH Modelleri ve türevleri, dördüncü bölümünde uygulama ve beşinci bölümünde ise sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Time series analysis is a commonly used technic in analysing high frequency financial data. The fundemental reason of using this method in financial time series analysis is that this technic provides healthy and efficient solutions. In this study, it is aimed to estimate the volatility of fiscal index of Istanbul Stock Exchange market and seven bank's shares which are transacted in this stock market and also to expose the main factors that effects return change ratios. After the the introductive first part of this study, fundemental definitions and concept are mentioned in the second part, ARCH-GARCH Models and derivatives are explained in third part, applications are in fourth part, and conclusion and suggestions are given in the fifth part.