Matematik öğretiminde yapılandırıcı öğrenme yaklaşımına uygun çalışma yapraklarının geliştirilmesi
Developing worksheets based on constructivism in mathematics education
- Tez No: 159551
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DURSUN SOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Öğrenci merkezli öğrenme yaklaşımlarına göre; bilgili insan, bilgiye ulaşmanın yollarını bilen, ulaştığı bilgiyi anlamlandırarak öğrenen, öğrendiği bilgilerden yeni bilgiler üretebilen ve bilgilerini problem çözmede kullanabilen insan olarak tanımlamaktadırlar. Eğitim gören her öğrencinin yukarda tanımlanan bilgili insan niteliklerini kazanabilmesi için öğrenci merkezli öğretim yöntemlerinden yararlanılması gerekir. Öğrencilerin sınıf içi etkinliklerde aktif olmasını sağlayan öğrenme ortamları hazırlanarak öğrenmenin daha kalıcı olması sağlanabilir. Öğrencinin aktif olduğu öğrenme ortamı hazırlanırken çalışma yapraklarından yararlanılabilir. Bu çalışmanın amacı; matematik öğretiminde, öğrenci merkezli öğrenme yaklaşımı olan yapılandırmacı öğrenme yaklaşımına uygun çalışma yapraklarının hazırlanması ve çalışma yapraklan ile yürütülen derslerin öğrenci başarısını nasıl etkilediğini incelemektir. Çalışma yapraklan hazırlandıktan sonra, içeriğinin öğrenci seviyesine uygunluğu, verilen yönergelerin anlaşılabilirliği konularında 3 öğretim üyesi ve 5 matematik öğretmeninin görüşleri alınmış ve gerekli düzeltmeler yapılmıştır. Araştırma Ankara Valiliğine bağlı Namık Kemal ve Talatpaşa ilköğretim Okullarında yürütülmüştür. Namık Kemal İlköğretim Okulunda 48 öğrenci, Talatpaşa ilköğretim Okulunda ise 37 öğrenci çalışmaya katılmıştır. Araştırma deneysel yöntem üzerine kurulmuş olup, kontrollü ön-son test modeli kullanılmıştır.. İstatistiksel analizlerde SPSS paket programı kullanılmıştır. Her iki okulda da ayrı ayrı deney ve kontrol gruplan oluşturulmuştur. Deney ve kontrol gruplanın denkliği parametrik olmayan testlerden Mann Whitney~U testi ile sınanmıştır.Deney ve kontrol gruplarının son test puanlan arasında anlamlı bir fark olup olmadığına ise yine Mann Whitney-U testi uygulanarak ulaşılmıştır. İstatistiksel analizler sonucunda yapılandırmacı öğrenme yaklaşımına uygun hazırlanan çalışma yapraklan ile yürütülen derslerin geleneksel öğretime göre öğrenci başarısını artırdığı görülmüştür. Araştırma ise, yapılandırmacı öğrenme yaklaşımı öğrenci başarısını artırdığına göre, matematiğin diğer konulan ile ilgili bu tür öğrenme ortamları hazırlanmalıdır önerisiyle sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
iii ABSTRACT According to the learner-centered learning theories, a sophisticated people know how to reach knowledge, learn by giving meaning to information, produce new knowledge by using pre-knowledge and use their knowledge during problem solving processes. Therefore, learner-centered learning theories should be used to educate people expected to have sophisticated people skills. The permanent learning is achieved by preparing learning environments providing students to be active in classroom activities. Worksheets can be used while we design active learning environments. The purpose of this study is to prepare learner-centered worksheets which are based on constructivist approach and to investigate how the lesson will affect students' achievement in mathematics education. After the worksheets were prepared, the researcher interviewed with 3 academicians and 5 teachers to understand the whether or not the content is appropriate for the student level and whether or not the given directions is appropriate, so emerged problems were restored. The study is conducted in the Namık Kemal and Talatpaşa Elementary Schools under responsibility of Ankara Governorship. 48 students in the Namık Kemal Elementary School and 37 students in the Talatpaşa Elementary School participated to the study. This study was based on experimental design and controlled pre-post test model was used. To conduct statistical analyses, SPSS software was used. Two different control and treatment groups were composed in two schools. Whether or not these groups is the same is tested by the Mann Whitney-U test, one of the non parametric tests.IV Whether or not there is a significant difference between the groups is also analyzed by the Mann Whitney-U test. According to the result of the statistical analyses, the lessons conducted with the worksheets based on constructivist learning style increased student achievement if it is comparing with the conventional education. Therefore, in the results of the study it can be said that this kind of learning environments should be designed for the other subjects of Mathematics.