Karaparanın aklanmasının önlenmesine ilişkin uluslararası girişimler ve Türkiye'de karaparanın aklanmasıyla mücadele
- Tez No: 159586
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
103 ÖZET Suç kavramı ve suça karşı mücadele insanlık tarihi kadar eski olmasına rağmen karapara ve karaparanın aklanması suçu kavramları gerek dünya hukuk literatürüne gerekse Türk hukuk literatürüne yeni girmiş bulunmaktadır. Karapara ve karapara aklama suçlarının organize suç örgütleri tarafından işlemesi ve global boyutunun olması nedeniyle, ulusların bu suçla tek başlarına mücadele etmeleri mümkün değildir. Bu nedenle, bu suçlarla hem ulusal hem de uluslararası platformda mücadele edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, öncelikle karapara ve karapara aklanması kavramlarının çerçevesi çizilmeye çalışılmıştır. Daha sonra karaparanın ekonomi içerisindeki yeri, karapara aklamanın aşamaları, karapara aklama yöntemleri üzerinde durulmuş ve açıklayıcı bilgiler verilmiştir. Daha önce de üzerinde sıklıkla durduğumuz gibi karapara ve karaparanın aklanmasıyla mücadelede uluslararası işbirliğinin büyük önemi bulunmaktadır. Bu nedenle çalışmanın ikinci bölümü bu konuda yapılan uluslararası çalışmalara ayrılmıştır. Bu kapsamda öncelikle konuyla ilgili uluslararası sözleşmeler üzerinde durulmuş ve daha sonra da konuyla ilgili uluslararası kuruluşların yapılarına değinilmiştir. Türkiye'nin karapara aklamayla mücadele serüveni 19 Kasım 1996 tarihinde kabul edilen 4208 Sayılı Karaparanın Aklanmasının Önlenmesine Dair Kanun ile başlamıştır. Bu kanun ile Türkiye karapara aklanmasını suç sayan ve bu suçla mücadele eden ülkeler arasında yerini almıştır.104 Çalışmanın son bölümünde, 4208 Sayılı Kanunun ayrıntılı olarak incelenmiş, Türkiye'deki karapara aklamayla mücadele sistemi bütün yönleriyle ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
105 ABSTRACT Although the concept of crime and the counter measures against it is as old as the history of mankind, the phenomenon of dirty money and the act of money laundering are comparatively new concerns not only for international literature but the Turkish law literature. Because the money laundering, having transnational aspect is one of the predominant illicit activities of organized crime syndicates, no country alone can be successful in the fight against this transnational risk. Mainly for this reason, it is of great importance to combat this crime both national and international levels. In this study, after giving general overview to understand the framework of the concepts of dirty money and money laundering, money laundering methods, the phase of money laundering and the role of the dirt money in the economy are discussed giving explanatory information about them. As mentioned earlier, the international cooperation has a unique role in the effective struggle against money laundering. The second chapter of the study is dedicated to focus on the international efforts. Within this framework, the relevant international instruments and the international bodies are examined in detail. For Turkey, the national efforts to prevent this crime have started when the National Assembly enacted the Anti-Money Laundering Law numbered 4208. By this law, Turkey has showed its determination like other countries that have anti-money laundering legislations considering money laundering an offence.106 At the end of this study, putting the law numbered 4208 to the central point of the national efforts, the whole anti-money laundering system of Turkey is investigated with all its dimensions.