Vâsık divanı (ilâhizâde) (inceleme-metin)
- Tez No: 159587
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL HAKKI AKSOYAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 348
Özet
339 ÖZET Bu tez, 18. yüzyıl şairlerinden Vâsık'ı ve divanını konu edinmektedir. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tezkirelerden ve diğer tarihî kaynaklardan elde edilen bilgilerle şairin hayatı, şahsiyeti ve edebî kişiliği ortaya konulmuştur. İkinci bölümde, Vâsık Divanı 'nın şekil ve içerik Özelliklen incelenmiştir. Nazım şekillen, katiye ve redıt özelliklen ile dil ve anlatım açısından dikkati çeken hususiyetler işlenmiştir. Şamn şıırlennde işlediği konu başlıkian, muhteva özelliklen olarak verilmiştir. Üçüncü bölümde, divanın İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi 'nde bulunan tek nüshasının tavsıtı yapılmıştır. Esenn imlâ özelliklen hakkında bilgi venlmıştır. Aynca metm tespitinde göz önünde bulundurulan hususlara da yer venlmıştır. Daha sonra divan metni ortaya konmuştur. Çalışmamızda metindeki bütün kelımelenn çekımlenyle birlikte yer aldığı bir dizin ile son bulmaktadır. Vâsık'm şıırlennde Arapça ve Farsça kelimeler tazlaca kullanılmıştır. Zaman zaman arkaik kelimelere, deyimlere ve ikilemelere başvurmuştur. Bazı şiirlerde gemicilik, güreş, hat gibi özel tenmler kullanılmıştır. Şıırlennde kendi hayatına ait bılgılenn yanında yaşadığı dönemin tanhıne ait bilgilere de rastlanmaktadır. Divanı oluşturan şıırlenn konu bakımından sıralanmış olduğu dikkati çekmektedir.
Özet (Çeviri)
340 ABSTRACT fhe thesis is about Vasik, one ot the poets of eighteenth century and Vâsık's divan. This study is composed ot three parts. In the first part, the life of poet, his character and his literary personality have been explained with respect to the knowledge obtained from historical sources and tezkeres. In the second part, the characteristics of Vâsık's divan's shape and content have been examined. The verse styles, the rhyme and the redif characteristics with the language and the narration used, heva been analized. The topics that are used by the poet in his poems, have been given as content's attributes. _ the third oart. the arrangement of the unique copy of the divan, which is present at Istanbul University's Nadir Eserler Library, had been made. Its orthographic characteristics have been examined. Also, the criteria that have been taken into consideration during the fixing of the text, have been analized. Then the divan's text has been explained. This study has been ended with an index in which all of the words are present with their conjugation. Vasik had been frequently used Arabic and Persian words in his poems. Sometimes, he had also used archaic words, idioms and reduplications. In some poems, it had been used several specific terms such as seafaring, wristling and calligraphy. It is encountered in his poems, the information about his life as well as the informaiton related341 to his period's history. The poems formed his divan, had been ranged according to subject.