Alt ekstremite yüzeyel venlerinin (V.saphena magna ve V.saphena parva) anatomik, radyolojik ve histolijik inceleme
Anatomical, radiological and histological investigation of superficial great saphenous and small saphenous veins of the lower limb
  1. Tez No: 159596
  2. Yazar: AYLA KÜRKÇÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NADİR GÜLEKON, PROF.DR. TUNCAY PEKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
-66- ÖZET Kürkçüoğlu A., Alt Ekstremite Venlerinin (V. saphena magna ve V. saphena parva); Anatomik, Radyolojik ve Histolojik İncelemesi, Gazi Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Anatomi Anabilim Dalı, Doktora Tezi, Ankara, 2006. Sıklıkla tekrarlayan varis sebepleri ve cerrahi sonrası yaşanan sorunlar, alt ekstemite karmaşık anatomisi ve bu sistem hakkında bilgilerin halen yetersiz oluşuna bağlanmaktadır. Alt ekstremite yüzeyel verileri üzerinde yaptığımız bu çalışma farklı yönleriyle verilerin anatomik varyasyonlarını, kapak dağılımlarını, sonlanma biçimlerini ve veri duvarı histolojik özelliklerini ortaya koymuştur. 400 alt ekstremite ve v. saphena magna büyük dalları incelenmiştir. En sık görülen büyük dal v. saphena magna accessoria lateralis 75 kişide izlenirken, 48 kişide büyük dal varlığına rastlanmamıştır. Aynı kişiler üzerinde v. saphena parva'nın sonlanma şekli de ayrıntılarıyla çalışılmıştır. 211 kişide v. saphena parva v. poplitea'da sonlanırken, 29 kişide ise v. saphena parva'nın v. poplitea'ya perforan dal veridiği ve yukarı doğru devam ederek farklı şekillerde sonlandığı belirlenmiştir. Bu verilerin ve büyük dallarının çapları ölçülmüş ve cinsiyete göre sağ-sol ekstremite karşılaştırması yapılmıştır. Yapılan istatistiksel analizlerde anlamlı bir fark bulunamamıştır. Kadavra incelemelerinde, 20 v. saphena magna üzerinde toplam 156 adet kapak saptanmış ve bunların yerleşim yerleri ve tiplerine göre sınıflaması yapılmıştır. Kapaklar sayıca en fazla 1. aralıkta (diz ve kalça arası mesafenin V* proksimali), en az ise 2. aralıkta yer aldığı belirlenmiştir. Belirlenen kapakların en fazla Tip III formuna uyduğu tespit edilmiştir. Kapakların çap ölçümleri uyluk orta bölümünde ortalama 131 um, distal bölümde ise 30 um olarak kaydedilmiştir. Histolojik incelemeler sonucu, elastik liflerin özellikle kapakların subendotel katında yoğun olduğu, retiküler liflerin tip III kollagen lifler olup tüm histolojik katlarda yer aldığı gözlenmiştir. Bu bilgilerin alt ekstremiteye ait klinik ve cerrahi girişimlere yön verebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
-67- SUMMARY Kürkçüoğlu A., Anatomical, Radiological And Histological Investigation Of Superficial Great Saphenous And Small Saphenous Veins Of The Lower Limb, Gazi University Health Sciences Institute Department Of Anatomy, PhD Thesis In Anatomy, Ankara, 2006. The causes of frequently recurring varicose veins and problems encountered after surgery are mostly explained because of the complexity of the lower limb anatomy and insufficient knowledge about this complex system. The present study was designed to provide information about superficial veins of the lower limb such as anatomic variations, valve distribution, termination forms (processes), and histological properties of vein walls. The great saphenous veins and their branches of 400 patients were investigated in the study. The lateral accessory branch of the great saphenous vein was found in the majority (75 persons) of the cases while in 48 persons no major branch was encountered. We also studied the termination forms of the small saphenous vein in detail. The popliteal type of termination was found in the majority (211 persons) of the cases. On the other hand, in 29 persons the small saphenous vein gave off perforating branches to the popliteal vein which continuied to upper directions and terminated in a different way. The diameters of such veins were all measured on the right and left sides of the cadavers ultrasonographically and compared regarding to side and gender differences. Statistical analyses revealed no significant difference. 156 valves were classified according to their position and type. It was found that the maximum number of valves was in the 1st interval and the minimum number were in the 2nd interval. The valves were mostly in Type III format. The diamaters of valves were measured 131 urn in average in the mid section of the thigh and 30 urn in avarage in the distal section. Histological studies revealed that dense elastic fibers existed especially in the subendothelial layer of valves whereas reticular fibers were mostly type III collagen fibers existing in all the histological layers. It is thought that knowledge about the valves of the superficial veins of the lower limbs can be helpful in clinical practice and surgical operations concerning the lower extremity.