Behçet sendromunda anti-annexin v düzeyleri ve trombozla ilişkisi
Anti-annexin v autoantibody levels and their relations with the thrombosis in Behçet's syndrome
- Tez No: 949109
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH PAY
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Arteriel ve venöz komplikasyonlar, Behçet sendromlu hastaların yaklaşık olarak üçtebirlik bir kısmında gelişerek morbitide ve mortaliteyi direkt etkileyerek en önemli komplikasyonlardan birini oluşturmaktadır (61). Yüzeyel tromboflebit, hastaların %8-%38 kadarında değişen bir oranda meydana gelebilmektedir (27,117). Bu trombozlar ekstremite derin venlerinde veya üst ve alt vena kava gibi daha geniş venlerde de gelişebilmektedir. Budd-Chiari sendromu da BS'unun gidişi sırasında oluşabilmektedir (47). Trombotik arteriel tutulum ise hastaların %2-10'unda rastlanabilmektedir (65). Trombofilik yatkınlığın patogenezi henüz tam aydınlatılamamıştır. Bu durum, bu konuda olası etiolojik mekanizmaların gözden geçirilmesini gerekli kılmaktadır. Antifosfolipid antikorların, (aPL) trombofilik yatkınlıkla ilişkili oldukları çok iyi ortaya konmuştur. Antifosfolipid antikorların tespiti için kullanılan, ana antijen haline gelmiş olan kardiolipine karşı serum otoantikorlarının saptanması, Behçet sendromunda %0-40 arasında değişkenlik gösteren tartışmalı sonuçlar ortaya çıkarmaktadır (5,16,87,92,143). Hull ve arkadaşları tarafından antikardiolipin antikorlar (aCL) ile retinal vaskülit arasında belirgin bir ilişki saptanmıştır (59). Yapılan diğer araştırmalar ise aCL ile Behçet sendromuna ait vasküler olaylar arasında bir bağlantı kurulmasında yer olmadığını rapor etmektedirler (5,16,87,92,143). Günümüzde, antifosfolipid antikorların, araştırma neticelerinde giderek artan bir şekilde heterojen bir popülasyon gösterdikleri ortaya çıkmaktadır. Bu antifosfolipid otoantikorlar pür fosfolipidler, koagülasyonla ilişkili fosfolipid bağlayıcı proteinlere veya fosfolipid ile fosfolipid bağlayan proteinler arasındaki komplekslere karşı gelişmiş otoantikorlar olabilirier (4,120). Koagülasyonla ilişkili fosfolipid bağlayıcı proteinlere örnek: Aneksin V, Beta 2-GPI, protrombin, Protein S'dir. Bilindiği kadarıyla Anti-aneksin V, trombozu bulunan Behçet sendromlu hasta serumlarında daha önce hiç incelenmemiştir. Bu araştırmanın amacı Türk Behçet sendromu hastalarında fosfolipid bağlayıcı protein olan, Aneksin V 'e karşı gelişmiş otoantikorlarının düzeyinin saptanmasıdır. Uluslar arası Çalışma Grubu'nun Kriterleri'ne göre tanı alan 53 Behçet sendromlu hasta bu çalışmaya alınmıştır. Bu 53 kişiden 26'sında en az bir kez arteriel veya venöz tromboz tespit edilmiştir. Kontrol grubu, benzer cinsiyet ve yaşlardaki 27 sağlıklı kişiden oluşmuştur. Anti-aneksin V otoantikorları mevcut olan ELISA kiti ile saptanmıştır (American Diagnostica Inc., IMUCLONE® Anti annexin V IgG ELISA, IMUCLONE® Anti annexin V IgM ELISA). İstatistik sonuçlara göre, bu otoantikorlar ile trombotik olaylar arasında bir ilişkinin olmadığı saptanmıştır. Bu bulgular, Anti-aneksin V otoantikorlarının Romatoid Artrit, Sistemik Skleroz, Sistemik Lupus Eritematozus, Antifosfolipid Antikor Sendromu gibi diğer sistemik romatizmal durumlar ile mukayese edildiğinde, Behçet sendromundaki trombofilik yatkınlıkda belirgin bir rol oynamadığı hipotezini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Arterial and venous thrombosis occurs in approximatively one third of patients with Behçet's syndrome (BS). A superficial thrombophlebitis is observed in a percentage of patients ranging from 8 to 38% Thrombosis also occurs in the deep veins of the limbs or in larger veins such as the superior and inferior vena cava. Budd-Chiari syndrome has also been reported in the course of BS. Thrombotic arterial involvement has been observed in 2-10% of patients. Pathogenesis of this thrombophilic tendency has not been clearty elucitated as yet. The hypothesis of autoantibody-mediated mechanism is found fascinating but not yet confirmed. It is well known that anti-phospholipid antibodies (aPL) are associated with a thrombophilic teridency. The search for serum antibodies directed against cardiolipin, which has for practical reason been the main antigen used to detect aPL, has given conflicting results in BS as these autoantibodies have been detected in 0-46% of sera. Hull and colleagues found a significant association of retinal vasculitis with anti-cardiolipin antibodies (aCL), while the majority of other reports failed to find any correlation between aCL and any vascular events occurring in BS. There is now growing evidence that aPL are a heterogeneous population, including antibodies directed against pure phospholipids, antibodies against coagulation-related PL-binding proteins (annexin V, beta2-GPI, prothrombin, protein S), and antibodies which might be directed against complexes of PL and PL-binding proteins. As far as we know anti-annexin V has never been sought in BS with thrombosis sera before. Aim of this study was to investigate the presence of antibodies directed against PL binding protein annexin V in the sera of Turkish BS patients. 53 male patients with BS (classified according to ISG criteria) were included in this study. Twentysix out of these 53 patients had experienced at least one episode of arterial or venous thrombosis. The control group consisted of 27 age and sex-matched blood donors. Anti-Annexin V autoantibodies were detected by a commercially available ELISA kit (American Diagnostica Inc., IMUCLONES Anti annexin V IgG ELISA IMUCLONE® Anti annexin V IgM ELISA). No significant association between these autoantibodies and thrombotic events was found with the statistical results. Findings of this study do not support the hypothesis that anti-annexin V antibodies play a significant role in BS thrombophilic tendency compare to other rheumatologic systemic conditions like Rheumatoid Arthritis, Systemic Sclerosis or Systemic Lupus Erythematosus and Antiphospholipid syndrome.