İşbirliğine dayalı öğrenmenin ilköğretim ikinci kademe fen bilgisi dersindeki öğrencilerin başarılarına, sosyal etkileşimlerine ve derse karşı tutumlarına etkisi
The effects to cooperative method on secondary school students' academic success, social interaction and attitude towards science lesson
- Tez No: 159599
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENOL BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
ÖZET Bu çalışmada, işbirliğine dayalı öğrenmenin fen bilgisi dersindeki etkileri araştırılmış, bu amaçla ilköğretim 8. sınıfta öğrenim gören 50 öğrenci üzerinde yapılan uygulamada, genetik ünitesi seçilmiştir. Aynı okuldan benzer özelliklerde iki sınıf seçilerek, bu sınıflardan birinde öğretmen merkezli öğretim yöntemi, diğerinde ise işbirliğine dayalı öğrenme yöntemi kullanılmıştır. Öğrenci başarısını ölçmek amacıyla her iki sınıfa da ön test ve son test olarak basan testi uygulanmıştır. Ayrıca derse karşı tutum da hazırlanan tutum ölçeğinin her iki sınıfa da yöntemin öncesi ve sonrasında uygulama yapılarak ölçülmeye çalışılmıştır. Bunun yanı sıra öğrencinin sosyal davranışlardaki değişimi incelemek amacıyla, deney sınıfında sosyometrik test ve kimdir bu anketinden yararlanılmış, ayrıca sosyal ve akademik konumlarına göre belirlenen öğrencilerle mülakat yapılarak, öğrencilerin yöntem hakkındaki düşüncelerinin öğrenilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca yapılan sosyometrik test ön test bulgularından işbirliğine dayalı grupların oluşturulmasında da yararlanılmıştır. Elde edilen verilerin uygun şekilde değerlendirilmesi ve yorumlanması sonucunda, kontrol ve deney sınıflan arasında akademik basan ve derse karşı tutum açısından anlamlı bir farklılık olduğu gözlenmiş, ayrıca deney sınıfındaki öğrencilerin sosyal davranışlarında da olumlu değişimler göze çarpmıştır. Böylece işbirliğine dayalı öğrenmenin, sadece öğrenci başarısı üzerinde değil, öğrencilerin tutumlarında ve sosyal gelişimlerinde de etkili olan bir öğretim yöntemi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the effects of cooperative learning in science lessons were investigated. For this objective, genetic unit was chosen and application included 50 students of 8111 grades. Two classes that have similar feature were chosen at the same school. Teacher centred teaching methods were applied at one of the class, and cooperative learning techniques were applied at the other one. For measuring academic success of students, accomplishment test was used as pre-test and post-test. Besides, attitudes were tried to measure by pre-test and post- test of the attitude scale that was prepared before. In addition, for examining the change of students social behaviour, sosyometric test and who is it scale were used in experimental class, and also the interview about the ideas of the students on cooperative learning were done with the students which were determined according to academic success and social status. Besides, the results of pre-sosyometric test were utilized to form the cooperative groups. The data that was reached by test, scales and interview were evaluated appropriate methods. As a result of evaluation, there is a significant difference in academic success and attitude towards the science lessons between control and experimental class. Furthermore, development on social behaviours of students in experimental class was observed. In conclusion, cooperative learning is a learning method not only effective on academic success, and also effective on attitudes and social development of students. n