Yükseköğrenim düzeyinde turizm eğitmi veren vakıf ve devlet üniversitelerindeki staj uygulamalarına yönelik karşılaştırmalı bir analiz: Ankara ili örneği
A comparative analysis of internship practice in tourism management programs of state and foundation universities: The case of Ankara province
  1. Tez No: 159600
  2. Yazar: RECAİ GÖREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PARS ŞAHBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Turizm, Education and Training, Tourism
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Mesleki eğitimde okulun fiziki donanımının yeterliliği, bölüme uygun ders programlan, uygun teorik eğitim alan öğrenciye etkin bir staj yaptırarak uygulama olanakları tanınması ve yetkin öğretim elemanlarının istihdamı gibi bileşenler birarada bulunduğunda hedeflere ulaşmak mümkündür. Sözü edilen öğelerden herhangi birinin yetersizliği, eğitimin verimliliğini azaltacak, dolayısıyla da toplumsal kalkınma ve gelişme kısmen engellenmiş olacaktır. Bu bağlamda araştırmalım amacı, Ankara' daki vakıf ve devlet üniversitelerinde ön lisans ve lisans düzeyinde turizm eğitimi alan öğrencilerin yapmış oldukları stajlara bakış açılarının çeşitli yönleriyle karşılaştırılması ve farklılıkların ölçülmesinden oluşmuştur. Araştırma, tarama modeli niteliğindedir. Çalışmada gereksinim duyulan veriler anket ile toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini, vakıf üniversitesi olan Başkent ve Bilkent ile devlet üniversitesi olan Hacettepe ve Gazi Üniversiteleri oluşturmaktadır. Bu üniversitelerde turizm eğitimi alan ve stajım tamamlamış öğrencilerden gelen 259 anket değerlendirmeye alınmıştır. Araştırma sonucunda vakıf ve devlet üniversitelerinde eğitim alan öğrencilerin staja yönelik değerlendirmeleri arasında farklılıklar çıkmıştır. Genel olarak devlet üniversitelerindeki öğrencilerin staja ilişkin değerlendirmelerinin daha olumsuz olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT It is only possible to reach to set objectives in vocational training, if conditions such as sufficiency of facilities, relevancy of curriculum to the department, effectiveness of apprenticeship facilities that give experience to the students in their area of specialty and employment of competent teachers are fulfilled. Dissatisfaction of any of the criteria mentioned above would result in inefficiency of education, which will then lead to a setback in the development and the progress of the society. In this research paper, the students who are studying undergraduate and associate tourism programs in state and foundations universities in Ankara are compared in their views on the apprenticeship programs they have attended before and differences are measured. Survey was used as research method. Data needed is sending obtained by sending out questionnaires to universities with tourism programs throughout Ankara. Only 259 questionnaire results that were received back from foundation universities Başkent and Bilkent, and state universities Hacettepe and Gazi, were taken in to consideration. Research results showed that the views on apprenticeship programs of students from foundation universities and state universities differed. Generally, the students from state universities had a more negative approach in their evaluation of apprenticeship programs.