Yükseköğretim kurumlarının sanayi stajından beklentileri ve staj yapan öğrencilerin bu beklentilere ulaşma düzeyleri
The expectations of high education institutions from industry internship and the level of industry internes in reaching the expectation
- Tez No: 159601
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SONESER YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Sanayi stajı, öğrencilerin yüksek öğrenimleri sırasında üniversite bünyesince belirlenen sürelerde sektörde yürütülen eğitim faaliyetlerini kapsamaktadır. Sanayi stajının amacına uygun gerçekleşebilmesi, üniversite-sanayi arasındaki iletişimin sürekliliğine bağlıdır. Bu araştırma ile, hazır giyim alanında eğitim veren mesleki ve teknik eğitim fakültelerinin sanayi stajıyla ilgili beklentilerini belirleyerek öğrencilerin staj sonunda bu beklentilere ulaşma düzeylerini saptayabilmek amaçlanmıştır. Bu amaçla ilk olarak hazır giyim sektörünün genel durumu ve sektörün ihtiyacı olan nitelikli işgücü vasıflan incelenmiş, paralelinde ise, yüksek öğretim düzeyinde okul sanayi ilişkilerine, okul sanayi ilişkilerinin gelişim sürecine, üniversite-sanayi işbirliğinin öğrenciler, eğitim kurumlan, işletmeler ve toplum açısından yararlarına yer verilmiştir. Ayrıca, ülkemizde hazır giyim alanında eğitim veren mesleki ve teknik eğitim fakültelerinin sanayi stajı ile ilgili uygulamalarını belirlemek için bu fakültelerin staj yönergeleri incelenmiştir. Araştırma evreni, ülkemizdeki mesleki ve teknik eğitim fakültelerinin giyim, hazır giyim ve moda tasarımı alanlarında öğrenim gören son sınıf öğrencileri olarak belirlenmiş; örneklem grubu da araştırma evreni içerisinden random yoluyla seçilmiştir. Araştırma problemi belgesel tarama ve betimsel yöntem kullanılarak ele alınmıştır. Araştırmada ölçme aracı olarak, yüksek öğretim kurumlarının sanayi stajıyla ilgili görüşlerini belirleyebilmek için görüşme formu, öğrencilerin sanayi stajları ile ilgili yürüttükleri faaliyetleri belirleyebilmek için de anket kullanılmıştır. Araştırmada anket formlarından elde edilen verilerin frekans ve yüzdeleri alınarak tablolar ve grafikler halinde sunulmuş, görüşme formlarından elde edilen veriler ise, öğrenci-okul ve işletme yönetimi boyuttan dikkate alınarak açıklanmıştır.11 Araştırma sonucunda, anket sonuçlan ile yüksek öğretim kurumlarının beklentileri karşılaştırılmıştır. Buna göre, ülkemizdeki mesleki ve teknik eğitim fakültelerinin sanayi stajıyla ilgili hedeflerini tam anlamıyla belirlemediklerini, öğrencileri staj sırasında birebir denetleyen bir komisyonunun olmadığı, öğrencilerin staj sırasında işletmede stajla ilgili. her faaliyete kısmen katılma imkanı bulduğu, eğitim kurumlarıyla işletmeler arasında farklılıklar ortaya çıktığı belirlenmiştir. Bunun sonucunda öğrencilerin staj sırasında çeşitli sorunlarla karşılaştıkları gözlenmiştir. Ayrıca, sanayi stajının öğrencilerin mesleki yaşamlarına büyük katkı sağladığı, ancak stajda kazanılan deneyimler ile öğrencilere gelecek yaşamlarında yeterli oranda istihdam imkanı tanınmadığı belirlenmiştir. Bu sonuçlara göre yüksek öğretim kurumlarının sanayi stajıyla ilgili beklentilerine istenilen düzeyde ulaşılamadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSRACT Industry internship includes the education activities processing in the sector during the students higher education at the periods that designated by the university. The continuity of communication between university and industry is very important for industry internship to achieve its aim. In this research, the expectations of vocational and technical faculties which give training in the domain of ready- made clothing were designated in relation to the industry internship. The studies conducted were to establish the attainability of these expectations. For this purpose first of ail, the common situation of ready - made clothing and the quality productive power which the sector demands were inspected. The relations of school- industry, development process of school-industry relations, the benefits of the university-industry cooperation for students, education institutions, workshops and society were covered at the higher education level. Moreover the internship directive was inspected to designate the applications related with the industry internship of vocational and technical education faculties which give training in the domain of ready- made clothing. Throughout the research, several conversations were conducted with the members of the authorized instructors of industry internship at the higher education institutions to designate their expectations. The expectations of higher educations institutions and public survey applied on the students were compared to bring up the matter of the accomplishment of the expectations. Research world was designated as the final class students who have been educated in the field of clothing, ready-made clothing and fashion design in our country. Also exemplary group was chosen through the research world with random method. Research meter was considered as documentary scanning and using descriptional method. As a measurement element in the research a conversation was used to designate the higher education institutions opinion related to industry internship. Also a public survey was used to designate processing activities thatIV interested in students industry internships. In the research the data's obtain from public survey were presented as table and graphics by taken its frequency and percentage; and the data's were obtained from conversation forms were explained take into consideration student-school and administration management matter. At the end of the research the public survey results and higher education institutions expectations were compared. According to this the targets of the vocational and technical educations faculties in relation to the industry internship were not completely established in the country. There is no commission to supervise the students one by one during the internship. The students partly find the opportunity to join every facility at the workshops during the internship. There are some variations between education institutions and workshops. So, the students face various difficulties throughout the internship. In the research it is obvious that the students were assisted a lot in their vocational lives by taking instry internship, but it seems that the experience abstained during the internship is not sufficient for providing enough employment opportunities for their following lives. According to these result it, is clear that the expectations of higher educational were not achieved the desired rate.