Peyzaj planlama çalışmalarında bilgisayar kullanımı ve Ege bölgesinde bir örnekleme alan üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 15963
  2. Yazar: ENGİN ALPARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÜMİT ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ABSTRAKT Bu araştırma, peyzaj planlama çalışmalarında bilgisayar kullanım olanaklarını ortaya koymak ve bir örnek alanda önerilen aktivitelerin ekolojik yönden uygunluklarını bilgisayar yardımıyla saptamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, önce günümüze dek peyzaj planlama çalışmalarında kullanılan bilgisayar sistemleri üzerinde durulmuştur. Ardından araştırmaya ilişkin ölçüt ve alt ölçüt ağırlıkları ile araştırma alanına ait Ölçütlerin ölçüt ölçüm değerleri saptanmıştır. Sonuç ta uygunluk analizi ile araştırma alanı için uygun aktiviteler belirlenmiştir. ABSTRACT This study has been carried out in order to determine the facili ties of the use of computer in the studies of landscape planning and to determine the suitability of the suggested activities in ecological aspect through computer. This study is preliminary dealt with the computer systems used in the studies of landscape planning so far. Later on, weights of criteria and subcriteria concerning to the research and criteria measurement values of the research area have been determined. Eventually, suitable activities for the research area have been determined thanks to convenient analyses. IV
Özet (Çeviri)