التحليل الأدبي لديوان محمد بهجة الأثري.
Muhammed Behçet el-Eserî'nin divanının edebi analizi
- Tez No: 810216
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİDAYET ZERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Muhammed Behçet el-Eserî Irak'ta 1902 yılında doğmuş ve çocukluğunda Osmanlı İmparatorluğu'nun Irak'taki son günlerine şahitlik etmiş bir şairdir. O, 1921'de Irak devletinin kuruluşundan, 1996 yılında vefatına kadar pek çok Irak hükümeti devrinde yaşamış kökl şairlerden biridir. Şair şiirlerini mükemmel bir şekilde ortaya koyup şiir divanını en iyi şiir çeşitleri ile bezemiştir. Onun şiirleri; İslam'ın dini değerleri, milli değerler ve duygusal meseleler gibi farklı konuları isermekle çeşitlilik arz etmektedir. Öyle Bu husus şairin akhf konymuna somutlaştırmaktadır. Zira muhalif siyasi görüşleri nedeniyle hücrede kaldığı süre boyunca ülkesinin başına gelen hadiseler hislerine ve ruhuna tesir eden üzüntüler ve endişeler Şaire ıstırap vermiştir. Şair, şiirde uzun solukluğuyla, söz zarafetiyle, mana doluluğuyla, üslup inceliği ve anlamın doğruluğu ile temayü elukdis. Bütün bu özellikler Muhammed Behçet el-Eserî'nin şiirinde yer almaktadır. Bu çalışma el-Eserî'nin şiir divanının akustit analizini içermektedir. Çalışmada akustit sözlük ve ıstılahî tarifi yapılıp şair el-Eserî'nin şiirinde kullandığı kafiye, vezin, revy(kasidenin bittiği son harf), tekrar ve ölçüler ele alınmaktadır. Daha sonra şairin şiirlerini yazarken kullandığı kelime dağarcığının ve şiir ölçülerinin; morfolojik(sarf), dilbilgisi(nahiv) ve retorik(belagat) açılarından dilbilimsel analizi yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Muhammad Bahchad al-Athari is a seasoned poet. who experienced multiple Iraqi governments since the establishment of the Iraqi state in 1921, until his death in 1996; He was also a contemporary of his childhood in the late days of the Ottoman Empire in Iraq; Where he was born in 1902. The poet excelled in his poetry, and formulated the finest types of poetry in his poetry, and the diversity of his poetry between Islamic religious poetry, patriotic poetry, and sentimental poetry that embodied the poet's condition, and the sorrows and worries that he experienced in his country, or what he struggles with, while he is in a dungeon. Arrested because of his opposition political views. The poet was distinguished by the length of himself in poetry, and his poetry was characterized by the generosity of the word, the luxury of expression, the paper of style, and the accuracy of the meaning, all of these qualities were characterized by the poetry of the poet Muhammad Bahchat Al-Athari. Al-Athari in his poetry of rhyme, weight, narration, or repetition, parallelism, and then after that the linguistic analysis that included morphology, grammar, and rhetoric by standing on the vocabulary and poetic weights; Which the poet pursued in writing his poems.