المباحث البلاغيه في شرح ديوان المتنبي و الششتري
Mütenebbi'nin şiir divanınında belağat konuları
  1. Tez No: 785015
  2. Yazar: ABDULKHALEQ SAEED AYYED AYYED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİDAYET ZERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Araştırma nesillerin ve asırların geçip gitmesiyle tarihi ve ilmi yazılarda ortaya çıkan farklılıklara göz gezdirip onları incelemeyi hedeflemektedir. Yazılar ve onları üreten şahsiyetler her ne zaman artarsa durum o kadar karmaşıklaşır. Bu sebeple araştırmacılar bu iki hususa önem vermişlerdir. Araştırmacıların önem atfettiği şahsiyetlerden birisi de Ebu Tayyib el-Mütenebbi(354h.)'dir. Mütenebbi Arap edebiyatı alanında seçkin bir konum elde etmiştir. Onun şahsiyeti ve şiirleri hakkındaki tartışmalar çok fazladır. Arap dili edebiyatı sayılamayacak derecede nicelikli ve nitelikli konuya sahip olsa da Mütenebbi'nin bu durumu, eleştirmenleri onu bütün yönleri ile araştırmaya sevk etmiştir. Mütenebbi'nin hayatı ve şiirleri hakkında çok sayıda çalışma ve eser kaleme alınmıştır. Hatta bu konuda neredeyse Arap edebiyatında ona benzer bir kimse bulunmamaktadır. Ayrıca araştırmada kolaylık ve basitlik ile ün yapmış Şüşteri'nin şiirleri hakkında bilgi sahibi olmak ve onları tanımak hedeflenmiştir. O, Endülüs Arap edebiyatının ustd. Onun şiirleri tekrar ve zamirlerin bir araya getirilmesi konuları etrafında çeşitlilik arz etmektedir. Bunun yanında tezat ve iştikak gibi sanatlarda da çeşitli şiirleri vardır. Onun kullandığı bütün bu şiirsel sanatlar, tasavvuftan bahsetmeyi ve onun temel gayeve hedeflerini açıklamaya hizmet etmeyi amaçlamaktadır. Şiirinde kullandığı sözcükler, duygularının ve vicdanının; sonsuz yok oluş, şarap, güneş ışığı ve doğa gibi konular etrafında yoğunlaştığını göstermektedir. Çalışmada şu sonuçlara ulaşıldı; Mütenebbi, dil ve edebiyat sanatında birçok farklı sanatve kültürüne sahipti. Bu durum kendisine saygı ve takdir kazandırıp araştırmacılar ile eleştirmenler arasında yüksek bir konum elde etmesini sağlamıştır. Mütenebbi'nin hislerini, duygularını, özlemlerini, acılarını, sevgisini ve nefretini tasvir etmede en sevdiği yol.nşai(şiirsel) uslüpları kullanmaktır. Bundan dolayı onun ruhsal ve duygusal durumu şiirsel yazımlarında daha fazla ortaya çıkmaktadır. Araştırma, Mütenebbi'nin dili kullanımındaki akıcılık üzerine ayrı bir araştırma yapılmasını tavsiye etmektedir. Ayrıca şiir beytinin içerisinde çoğunlukla tek bir lafızda odaklanan şiirsel görüntünün tesir gücü ortaya koyulup ifade edilmelidir. Yine araştırmada, edebiyatçılara ve yazım eleştirmenlerine Mütenebbi ve Şüşteri'nin özellikle şiirsel görüntüdeki ve şiirsel dildeki canlılıklarının incelenmesi üzerine yoğunlaşmaları tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study aims to reconsider the historical and scientific writings and analyze them as a continuous and renewed process over the ages and generations. The more complex the writing and the more distinguished the product's personality, the more researchers' interest in them. Among these men are the stallions Abu Al-Tayyib Al- Mutanabbi (303 AH - 354 AH); He occupied an excellent position in the literary heritage, and sparked a great controversy about his personality and poetry, prompting critics to address and research them from every side. Thus, Arabic literature has known countless attempts in quantity and quality to deal with Al-Mutanabbi's life and poetry. Likewise, it also aimed to get acquainted with Al-Shashtari's poetry and language, which was characterized by ease and simplicity and was in agreement with the Andalusian taste. This is appropriate to the nature of the meeting, and the diversity was between repetition and containment of pronouns, as well as between the elements of contradiction and derivation. all of which served to explain the goals of Sufism, expressed it and attracted its followers. He had a different scientific culture in many arts of language and literature, which earned him respect and appreciation, and a high position among researchers and critics, and it may be new for Al-Mutanabbi to rely a lot on construction methods as his favorite way to portray his emotions and feelings, his longing and pain, and his love and hate, Hence, the impact of his psychology and affection became more clear to us in his constructions, and the study recommended conducting a special research to study Al-Mutanabbi's experiment with language in order to highlight the impactful power of the image that is often intensified by a single word inside the house It also recommended thatscholars, especially critics, should pay attention to analyze the effectiveness of the images and language used by the poets Al-Mutanabi and Al-Shashtari.