M.Ö.2.Bin Ege bölgesi Dokuma Aletleri
Weaving tools in the Aegean area in the 2nd millennium B.C.
- Tez No: 159676
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYAT ERKANAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 498
Özet
VII ÖZETLER (TÜRKÇE, İNGİLİZCE) VII1 ÖZET“M.Ö.2.Bin Ege Bölgesi Dokuma Aletleri”başlıklı bu çalışma, M.Ö.2.bin boyunca Ege Bölgesi' nin dokuma aletlerinin kapsamlı bir analizini yapma olanağı sağlamıştır. M.Ö.2.bin Ege Bölgesi yerleşimlerindeki yapılarda, çöp çukurlarında, lifin iplik haline getirilmesinden dokumanın tezgâhtan çıkışım kapsayan süreçte kullanılan, farklı işlevlere sahip üç tip alet tespit edilmiştir. İstenilen ip kalınlığını ve kalitesini elde etmek için kullanılan ağırşaklar, M.Ö.2JSin Ege Bölgesi' nde çeşitli boyutta, tipte ve ağırlıktadır. Boyut farklılıkları çeşitli tip ve incelikte ip üretildiğini göstermektedir. Ağırşaklar sekiz ana form altında değerlendirilmiştir. İlk üç formda alt tipler oluşturulmuştur. Ağırşaklar üzerinde tespit edilen bezemeler, ağırşağın üst yüzüne uygulanan ve tüm gövdeye uygulananlar olarak iki grup altında incelenmiştir. İlk grupta alt gruplara ayrılmıştır. Ege Bölgesi'nde M.Ö.2.Binde çözgü ağırlıklı dikey dokuma tezgâhlarının kullanıldığını çeşitli formlarda üretilen tezgâh ağırlıkları ortaya koymuştur. Form olarak on grupta incelenmiştir. Dokumacılıkta kullanılan makaralarda üç form tespit edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, M.Ö.2.Bin Ege Bölgesi'nde dokumacılıkta kullanılan aletlerin çeşitliliği ve işlevleri ortaya konulmuştur. Bununla birlikte alet teknolojisindeki etkileşimlerde tespit edilebilmiştir. Dokuma aletlerini çalıştığımız yerleşimlerde yerel ölçekte dokuma üretiminin gündelik faaliyet şeklinde gerçekleştirildiğini ve iç pazara yönelik üretimin yapılmış olduğunu söyleyebiliriz. 185
Özet (Çeviri)
VH.2 ABSTRACT This work which titled Weaving Tools in the AegeanArea in the 2nd Millennium B.C.' provides acomprehensive analysis of weaving tools in the Aegean area during the 2nd Millennium B.C. In the Aegean dwellings of the 2nd Millennium B.C., in the garbageholes three different tools have been determined that these tools had been used in various functions at the process of transforming fiber into thread and weaving. The whorls which are used to get the desired yarn thickness and quality, have several shapes, types and weights in the Aegean Region about 2nd Millenium B.C. The shape differences of the whorls indicate the production of yarns in different types and thicknesses. The whorls are evaluated in eight main forms. For the first three forms sub-types are constituted. The determined ornaments on the whorls, are examined in two different titles, one the ornaments applied to the upper surface of the whorls, second the ornaments applied to all over the whorls. The first group is also divided into sub-groups. The loom weights produced in different forms, resulted the fact that warp based vertical weaving looms were used in the Aegean Region, about 2nd Millenium B.C. It is researched in ten groups as a form. Three forms were discovered for the pulleys used in weaving. At the end of this study, weaving tools used in Aegean Region about 2nd Millenium B.C. discovered to have a variety and functionality. Besides, interactions of tools technologies are determined. In the settlements worked out, it is possible to say that, at the local scale, weaving production carried out for domestic market as a daily activity. 186