M.Ö.2.Bin'de Anadolu'da görülen kadın ve erkek kıyafetleri
Male and famale apparel in Apparel in Anatolia BCE 2000
  1. Tez No: 175022
  2. Yazar: SEÇİL KOCA GÖKÇEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ENGİN ÖZGEN, PROF.DR. TUBA ÖKSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 618
Özet
Bu çalışmada M.Ö. 2. bin'de Anadolu'da görülen kadın ve erkek kıyafetleri incelenmiştir. Çalışmanın amaçlan, M.Ö. 2. bin yılda Anadolu'da kullanılan kıyafetleri belirlemek, kadın ve erkek kıyafetlerini ayırmak, kıyafetleri kimlerin taşıdığını ve ne şekilde kullanıldığını belirlemek, bölgesel ve dönemsel dağılımlarını saptamak ve M.Ö. 2. bin Anadolu kıyafet geleneğini açıklamaktır. Çalışmanın bölgesel kapsamı Anadolu olarak belirlenmiş; Trakya ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi, farklı birer kültür bölgesi olmaları nedeniyle bu çalışmanın dışmda bırakılmıştır. İncelenen zaman aralığı M.Ö. 2000 ile 1200 yıllarını kapsayan dönemdir. Bu dönem ve bölgeye ait kıyafet konusunda bilgi alabildiğimiz tüm eserler incelenmeye çalışılmıştır. Bölgesel sonuçlara ulaşabilmek için Anadolu bölgelere ayrılarak incelenmiştir. Dönemsel sonuçlara ulaşabilmek için ise M.Ö. 2. bin, altı farklı zaman dilimine ayrılmıştır. Kıyafet tipleri ve kombinasyonlar belirlendikten sonra tanımlamaları yapılmıştır. Kıyafetlerin bölgelere ve dönemlere göre dağılımları değerlendirilmiş, M.Ö. 2. bin öncesinden gelen kökenleri ile M.Ö. 2. bin sonrasına devam eden etkileri tartışılmıştır. Bu bilgiler yazılı kaynaklarla desteklenmiştir. Komşu bölgelerle benzerliklerin saptanması için bu tipler Doğu Akdeniz, Ege, Mezopotamya, Kuzey Suriye ve İran eserleri ile karşılaştınlmıştır. Ulaşılan sonuç; Anadolu'nun M.Ö. 2. bin yılda son derece zengin bir kıyafet geleneğine sahip olduğudur. Anadolu, Assur Ticaret Kolonileri Dönemi'nde çevre bölgelerin, özellikle Mezopotamya'nın etkisinde kalsa da, Hitit Devleti zamanında kendine has kıyafet geleneği olan bir kültür bölgesidir.Anahtar Sözcükler Anadolu, Hititler, Assur Ticaret Kolonileri Dönemi, kıyafet, M.Ö. 2. bin, elbise, etek, manto, başlık, ayakkabı.
Özet (Çeviri)
Male and female apparel worn in Anatolia in BCE 2000 have been studied in this project. The aims of this study are; to identify apparel worn in BCE 2000, separating male and female apparel, identify the wearers and the purpose of these clothes, determine regional and periodical dispersal pattern and explain the Anatolian traditions in apparel in BCE 2000. The regional scope of this study has been defined as Anatolia and Thrace and Southeast Anatolia have been excluded because these regions are different cultural areas. The time frame of this study is between BCE 2000 - BCE 1200. It has been attempted to examine all materials and relate them to the apparel of this period and region. Anatolia has been studied under 5 regions to be able to reach regional results. To make periodical determinations this period has been studied under 6 different time frames. Definitions have been made of the apparel types and combinations have been identified. Regional and periodical dispersal of the apparel has been examined and their origins traced from before BCE 2000 and their effects on later periods have been discussed. This information has been supported with written references. To be able to determine similarity with neighboring regions, these types have been compared with the apparel worn in the Eastern Mediterranean, Aegean, Mesopotamia, Northern Syria and Iran. It is concluded that Anatolia has very rich tradition in apparel in BCE 2000.Even though Anatolia has been affected by neighboring areas, especially with Mesopotamia in the Assur Trade Colony Period. It's a cultural area that has it's own traditions in apparel during the Hittite period. Key Words Anatolia, Hittites, Assyrian Trade Colony Period, apparel, BCE 2000, dress, skirt, mantle, headdress, shoe.