Kurumsal yönetim ve Türkiye uygulaması
Corporate governance and Turkish application
- Tez No: 159685
- Danışmanlar: PROF.DR. ERCAN BAYAZITLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
ÖZET Kurumsal yönetim, hissedarlar ile yöneticilerin farklı kişiler olmasının sonucu olarak ortaya çıkan temsil sorununun giderilmesini amaçlamaktadır. Hissedarlar, şirketin kullanımına sundukları kaynakların yok olmamasını ve şirketin elde ettiği kârdan payını alarak refahım arttırmayı amaçlamaktadır. Şirket yöneticisi, şirketin başarısı için harcadığı çabaların karşılığım tam olarak almak istemekte, başarılarının ödüllendirilmesini beklemektedir. İki taraf da haklarını korumayı ve refahlarını arttırmayı amaçlamakta, çıkarların çatışması temsil sorununa neden olmaktadır. Ayrıca hissedarlar ile yöneticilerin farklı risk algılamaları, şirket faaliyetlerinin yönlendirilmesinde farklı görüşlerin çatışması, kurumsal yönetim düzenlemelerine olan gereksinimi göstermektedir. Bu çalışmanın birinci bölümünde, kurumsal yönetim uygulamalarına olan gereksinimin temel gerekçesini oluşturan temsil sorunu, kurumsal yönetim ve temsil sorunu ile kurumsal yönetim arasındaki ilişki çeşitli yönleri ile incelenmiştir. Temsil sorunu ile ilgili olarak, temsil sorununu doğuran nedenler, temsil sorununun tarafları, temsil sorunuyla ilişkili etkenler, temsil sorununun azaltılmasında kullanılabilecek olan disiplin mekanizmaları açıklanmıştır. Kurumsal yönetimin temsil sorunu ile bağlantısı ve kurumsal yönetimin temel ilkeleri de birinci bölümde yer almaktadır. İkinci bölümde kurumsal yönetimin Dünyadaki gelişim süreci ve kurumsal yönetim açısından önemli kabul edilen (İngiltere'deki Cadbury Raporu, ABD'deki Sarbanes-Oxley Yasası ve OECD Kurumsal Yönetim İlkeleri gibi) kurumsal yönetim 181düzenlemeleri yer almaktadır. Ayrıca, Anglo-Amerikan ve Kıta Avrupası kurumsal yönetim sistemleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Üçüncü bölüm, Türkiye uygulamasına ayrılmıştır. Üçüncü bölümde, Türkiye'de muhasebe standartlarının belirlenmesi, bağımsız denetim kuruluşlarına ilişkin düzenlemeler, kamunun aydınlatılması ve şeffaflığın sağlanması amacıyla oluşturulan Kamuyu Aydınlatma Platformu, SPK Kurumsal Yönetim İlkeleri ve TTK ile karşılaştırmalı analizi yer almaktadır. 182
Özet (Çeviri)
SUMMARY Corporate governance, attempts to minimize the conflict of interests between managers and shareholders, which arising from the separation of ownership and control over the partition of wealth generated by company. Shareholders expect to protect their investments against expropriations and assure themselves of getting a return on their investments and maximize their wealth. Managers expect to remunerate their efforts for company's success. Both parties, shareholders and managers, aim protect their rights and increase their wealth, conflicting of interests cause agency problem. Besides, different risk preferences of shareholders and managers can cause collisions governing companies and preparing business plans. These reasons show need for corporate governance. This dissertation has three chapters. In first chapter, agency problem, sources of agency problem, agency problem's parties, effects on agency problem, disciplining mechanisms, connection between agency problem and corporate governance, basic principles of corporate governance are examined. Second chapter includes development of corporate governance in the world, milestones in corporate governance (for example Cadbury Report in Britain, Sarbanes-Oxley Act in USA and OECD Principles of Corporate Governance) in the world. Additionally, Anglo-American and Continental Europe corporate governance systems compared. 183Third chapter includes Turkish application on corporate governance. In third chapter, preparation procedures of Turkish accounting standards, regulations about independent auditors, Disclosure Platform examined and SPK Principles of Corporate Governance and Turkish Trade Law regulations about companies compared. 184