Kurumsal itibarı sağlamada kurumsal yönetimin etkisi ve Türkiye uygulaması
Building corporate reputation through corporate governance: Türkiye research
  1. Tez No: 286787
  2. Yazar: MEHMET EMRAH DAYIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELİL KOPARAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 349
Özet
Bu çalışma ile; şirketler için sürdürülebilir rekabetçi üstünlük yaratılmasında, rakipler tarafından taklit edilemeyen önemli bir kavram olan kurumsal itibarın iyi kurumsal yönetim yapılarıyla sağlanacağı varsayımıyla, kurumsal yönetimin kurumsal itibar unsurları üzerindeki etkisi araştırılmış ve sonuçları ortaya konulup değerlendirilmiştir. Araştırmanın amacı, konunun Türkiye'de iş dünyasındaki karar alıcılar ve kanaat önderlerince nasıl algılandığını araştırmak, kurumsal yönetimin kurumsal itibar üzerinde etkisi olup olmadığı sorusuna yanıt bularak yönetim ve organizasyon yazınına ve iş dünyasına katkı sağlanmasıdır.Araştırma, Türkiye örnekleminde şirket üst yöneticileri, yönetim kurulu üyeleri ve hissedarlara sunulan ?Kurumsal İtibarı Sağlamada Kurumsal Yönetimin Etkisi? başlıklı anket formuyla gerçekleştirilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda, kurumsal yönetim yapılarının ve iyi uygulamalarının kurumsal itibar üzerinde oldukça etkili olduğu ve konunun Türkiye iş dünyasında bu şekilde algılandığı ortaya çıkmıştır.Sonuç olarak, itibarlı şirket olmanın başlangıcı kurumsal yönetimden geçer. Yaşanan birçok şirket skandalı günümüzde kurumsal yönetimin tüm iş yapış biçimlerinin temelinde olduğu görüşünü desteklemiştir. İtibarlı olmanın temelinde güven duygusu varsa, bu güveni tahsis etmenin en etkili yolu kurumsal yönetim uygulamalarıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the role of corporate governance in building corporate reputation, which is a primary intangible asset for sustainability, is analyzed and assessed. The hypothesis of this study in question is; corporate governance has a significant role in building corporate reputation. The intention of this study is to create value to the literature and on business environment by exploring the perceptions of the decision makers and opinion leaders in Turkish businesses in the subject.The study is actualized by presenting the ?Building Corporate Reputation Through Corporate Governance Survey? to the board members, investors, chairmans, CEOs and the members of top management of various companies in Türkiye sample. With this study it has been found as; there is a significant perception that, corporate governance has a strong influence in building corporate reputation.As a result, corporate governance is a primary key in building corporate reputation. Today, with the many previously experienced firm scandals and corruption incidents, it can easily be concluded that corporate governance is in the core of businesses. Since trust is the fundemental element for reputation, the effective way of attaining trust is corporate governance.