Türk tarihçiliğinde anadoluculuk düşüncesi
Anatolian opinion in Turkish historiography
  1. Tez No: 159722
  2. Yazar: FUAT HACISALİHOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
ÖZET Osmanlı Devletinin yıkılışına çare olmak üzere ileri sürülen görüşlerin geçerliliklerini kaybettikleri bir dönemde yeni bir kimlik ve yeni bir siyaset amacıyla ortaya çıkan Anadoluculuk, sınırlı bir toprak milliyetçiliği üzerine inşa edilmiştir. I. Dünya Savaşı döneminde ortaya çıkan Anadoluculuk, Türk Ocaklarındaki Turancılık ve Türkiyecilik tartışmaları sırasında ortaya çıkmıştır. Ocağın faaliyet alanı konusundaki bu tartışma, bir zorunluluk sonucunda doğmuştur. Yüzyılların getirdiği çöküntü artık öze, Anadolu'ya dönmeyi gerekli kılıyordu. Esasen bu daralma, realist bir yaklaşımın ürünüydü. Anadolucu düşünürler arasındaki görüş aynlıkları Anadolucu yaklaşımları meydana getirmiştir. Bu düşünüş farklılıkları; Milliyetçi, İslamcı ve Hümanist olarak değerlendirebileceğimiz üç yaklaşımı meydana çıkarmıştır. Birbirinden farklı objeleri kendilerine referans alan bu Anadolucu yaklaşımlar, toprağa dayalı Fransız milliyet anlayışına dayanmaktadır. Milliyetçi ve İslamcı Anadolucular, Türklerin Anadolu'yu fethetmeye başladığı 1071 yılım milli tarihin başlangıcı olarak kabul ederken Hümanist Anadolucular, sentezci bir yaklaşım sergileyerek Anadolu'da var olmuş bütün milletleri tek başlık altoda ele almaktadır. 154Anadoluculuğun tarih anlayışı, içinde bulunulan dönemin siyasi ve sosyal şartlarına göre şekil almıştır. Anadoluculuk, Türk tarihçiliğine farklı bir açılım getirerek, coğrafyaya göre bir tarih anlayışı benimsemiştir. 155
Özet (Çeviri)
SUMMARY Anadoluculuk, which came into being with the objective of building a new identity and a new politics, and at a time when the validity of the ideas regarding the prevention of Ottoman Empire from falling started to disappear, was built on a limited land nationalism. Anadoluculuk firstly appeared in the period of World War I, during the discussions about Turancılık and Tiirkiyecilik in Türk Ocakları. This discussion about the activity field of the Ocak occurred as a result of the necessity. The decline that came with the centuries, forced the people to turn back into their origins. In fact, this restriction was a product of the realistic approach. The differences between the thoughts of Anadolucu philosophers, created the Anadolucu approaches. These varieties in the ways of thinking formed three different approaches as Nationalist, Islamist and Humanist. These Anadolucu approaches taking different objects as reference, are based on the French Nationality which is built on a basis as land. As the Nationalist and Islamist Anadolucu people accept the starting date of their national history as 1071, which is the date when the Turks started to conquer Anatolia, the Humanist Anadolucu people consider all the nations existed in Anatolia under the same unique title with a synthetic approach. 156The history notion of Anadoluculuk formed regarding the political and social conditions of that period. Anadoluculuk, bringing a different opening for the Turkish Historiography, adopted a history comprehension according to the geography. 157