Britanya tarihçiliğinde eski Türk bozkır devletleri
Ancient Turkish empires of steppe in British historiography
  1. Tez No: 712481
  2. Yazar: YUSUF AKBABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ERŞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Türkiye'de son yıllarda tarih yazımı çalışmalarının önemi kavransa da Britanya tarih yazımında eski Türk bozkır devletleri üzerine bir çalışma yapılmamıştır. Anglosakson tarih yazım geleneğinin merkezi olan Britanya'da eski Türk tarihi üzerine yapılan araştırmalar tanınmamaktadır. Çalışmada bu nedenle Britanya tarih yazımında eski Türk bozkır devletlerine bakış açısı ele alınmıştır. Bunu yaparken alanda ortaya konan eserler kavramsal ve metodolojik olarak karşılaştırılarak teorik problemler ve hassasiyetler ortaya konulmuştur. İç ve dış etkenler tespit edilecek ve çalışmalardan elde edilen somut veriler analitik bir bakış açısıyla incelenerek tasnif edilmiştir. Bunun sonucunda Eski Türk bozkır devletleri ve konar-göçer halklara yönelik algı ve anlatının dönemlere ve kullanılan metotlara göre değiştiği ve birden fazla modelin olduğu ortaya konmuştur. Bu modeller karşılaştırmalı olarak incelenmiş, aradaki farklılıkların nedenleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
No study has been done on the ancient Turkish steppe states in British historiography, even though the importance of historiography studies has been realized in Turkey in recent years. In Britain, which is the centre of Angol-Saxon historiography, research on ancient Turkish history is not recognized. For this reason, the perspective of the ancient Turkish steppe states in British historiography will be discussed in this study. While doing this, theoretical problems and sensitivities will be revealed by comparing the works revealed in the field conceptually and methodologically. Internal and external factors will be identified and the concrete data obtained from the studies will be examined and classified from an analytical point of view. As a result of this, it will be revealed that the perception and narrative of the ancient Turkish steppe states and nomadic peoples change according to the periods and the methods used and that there is more than one model. These models will be examined comparatively and the reasons for the differences will be revealed.