Etkin ücret hipotezi: Türkiye için sektörel bazda bir çalışma
Efficiency wage hypothesis: A sector based study for Turkiye
  1. Tez No: 159726
  2. Yazar: ECE KASAPOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET Etkin ücret hipotezini inceleme temel amacım taşıyan bu bu çalışma, endüstriler arası ücret farklılıklarının Türkiye'de var olup olmadığı ve bu farklılıkların nedenleri üzerine kurulmuştur. Etkin ücretlere hususi bir önem verilerek incelenen ücret farklılıklarının kuramsal çerçevesi, çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Ücret belirlemelerinin alternatif açıklamalarına ek olarak, endüstriler arası ücret farklılıklarına ait değişik yaklaşmalar incelenmiştir. Firmaların neden denge ücretin üzerinde ücret ödedikleri ve etkin ücretlerle katmanlaşma arasındaki ilişki tartışılmıştır. Bu tartışmayı etkin ücret modeleri ile ilgili çalışmaların takdimi izlemektedir. Son olarak, etkin ücret modellerine yöneltilen eleştirilere değinilmesinin ardından, Türkiye için 2003 yılma ait hane halkı bütçe anketi veri seti, endüstriler arası ücret farklılıklarını belirleyen faktörler çerçevesinde değerlendirilmiştir. Dahası, bu değerlendirme süreci içinde endüstriler arası ücret farklılıklarının varlığı gösterilmiştir. Bu değerlendirmeye paralel biçimde, çalışma bu faktörleri ve bu faktörlerin ücret farklılıkları üzerindeki etkilerini incelemek üzere oluşturulan doğrusal bir regresyon modeli içermektedir. Regresyon sonuçlan, sendika üyesi olmaya, daha büyük firmalarda çalışmaya ve sağlık sigortası ve sosyal güvenlik sahibi olmaya ek olarak, erkek ve sürekli istihdamda olmanın, zihinsel güç kullanımının, yaşça olgunluğun, medeni durumun ve ileri düzeylerde eğitim sahibi olmanın Türkiye'deki ücret farklılıklarının önemli belirleyicileri olduklarını ima etmektedir. Bunlara ek olarak, farklı mesleklerde istihdamda olmak ile farklı ücret seviyeleri arasında anlamlı bir ilişkili olduğu bulunmuştur. 144
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The primary aim of this thesis is to study the efficiency wage hypotheses, and built on whether inter-industry wage differentials exist in Turkey or not including seeking explanations for the reasons of those differentials. The theoretical background for wage differentials, giving a special emphasis on efficiency wages, forms the basis of this study. In addition to alternative explanations of wage determination, different approaches to the inter-industry wage differentials are examined. The reasons why firms pay above the market clearing wage level and the relation between efficiency wages and segmentation are discussed. The discussion is followed by the presentation of the studies related with efficiency wage models. Finally, after mentioning the critiques about efficiency wage models, the data set of Türkiye for the year 2003 is evaluated within the framework of factors determining those inter-industry wage differentials. Moreover, within this evaluation process, the existence of inter-industry wage differentials are demonstrated. Parallel with this evaluation, the study contains a linear regression model which is formed to examine those factors and their impacts on wage differentials. The results of the regression imply that, in addition to be a union member, working at larger firms and having health insurance and social security, being male, permanent employment, use of mental power, maturity, marital status and having higher education are the important determinants of wage differentials in Türkiye. Furthermore, it is found that, there is a significant relationship between being employed in different occupations and different wage levels. 145