Türkiye'de kamu personel sisteminin gelişimi
The development of the public servant system in Turkey
  1. Tez No: 159749
  2. Yazar: İPEK ÖZKAL SAYAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİRGÜL AYMAN GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 430
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, kamu personelinin kim olduğu ve neden kamu personel sisteminin idari, adli, akademik ve askeri alanlar üzerinde yükseldiği sorusuna cevap aramaktır. Bunun için, ilk bölümde Eski Yunan 'dan başlayan ve günümüze kadar gelen tarihsel bir inceleme yapılmış, farklı tarihsel dönemlerde, farklı uygarlıklarda kamu personeli ve kamu personeline dair ilkeler incelenmiş ve idari, adli, akademik ve askeri ayrımın nedenleri sorgulanmıştır. En genel anlamda bir örgütte çalışan insangücü olarak tanımlanan kamu personelinin tarihi, asıl olarak modern devletle birlikte başlar. Birinci Dünya Savaşı sonrasında ise, yaşanan ekonomik krizlerden etkilenen kamu personeli dönemin sıkıntılarını en çok yaşayan sınıftır. Memur sınıfının altın çağı, ikinci Dünya Savaşı sonrasıdır. Ancak bu dönem fazla uzun sürmemiştir. 1980'lerden sonra, küreselleşmenin etkisiyle dünyada kamu personel rejimlerinde büyük değişiklikler yaşanmıştır. Bu süre içersinde memur sınıfı hızla tasfiye edilirken, yeni sistem sözleşmelilik üzerine kurulmaktadır. Türkiye'de kamu personel sistemi dört alandan meydana gelmektedir. Bunlar idari, adli, akademik ve askeri alandır. Bu ayrım Eski Yunan' dan itibaren günümüze dek gelmektedir. Çalışmanın ikinci, üçüncü ve dördüncü bölümlerinde dört alanda çalışan kamu personeli, kamu personel yönetimi ilkeleri bakımından incelenmiş ve farkları ortaya konulmuştur. Şimdiye kadar kamu personel yönetimi alanında yapılan çalışmalar yalnızca idari personel üzerinedir. Alanı idari, adli, akademik ve askeri olarak bütünüyle ele almak bu çalışmaya özgünlüğünü kazandırmaktadır. Dört alanda çalışan personelin her birine dair ilkeler, farklı personel kanunlarıyla düzenlenmiştir. Bu farklılık ise yüzyıllardan beri sürüp gelen bir gelenekten kaynaklanmaktadır. Dört farklı alanı aynı personel kanunu altında birleştirmek ise bu geleneğe karşı durmak olacaktır. Bu sebeple her alana yönelik ayrı düzenlemelerin korunması, bununla birlikte her alanda çalışan personelin sorunlarının giderilmesine dönük reform girişimlerinde bulunulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main purpose of this study is to explore the public servant and the public servant system which is established by administrative, judicial, academicals and military staff. For this, at the first chapter, beginning from Ancient Greek up to date a historical survey is made. In different historical periods, at different cultures public servant and rudiments of public servant and also the reason of the differentiation between administrative, judicial, academicals and military staff are examined. In general meaning public servant is an employee working at an organization. The real history of public servant begins with the modern state. After the First World War, public servant was the class who is most effected from the troubles of session. Just after the Second World War, civil servants lived their golden age. But this period didn't last for a long time. After the 1980's with the effect of globalization, big changes happened all over the world. During this process mean while the civil servants class is purged, new system was established above contractual system. In Turkey, public servant system is established over four branches. These are the administrative, judicial, academicals and military staff. Ancient Greek is the place where this differentiation begins. In the second, third and fourth chapters of the study these four kinds of staff are examined according to principles of public servant system and the differences are shown. Up to date, studies in public administration are just for the administrative staff. Dealing with whole four staff together authenticates this study. Each of these four staffs principals are regulated with different staff laws and this is a tradition coming from past. Regulation of four staff in one law will be opposite to the tradition. For this reason different arrangements devoted to each of the staff should be under protection. However new reforms should be made for solving the problems for each staff.