Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde hekim-hasta iletişimi
Physician-patient communication at the Ondokuz Mayıs University, Faculty of Medicine Hospital
  1. Tez No: 159760
  2. Yazar: AYNUR ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASKER KARTARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tezde, kamu hastanesi ortamında hekim-hasta iletişimine ait iki konu araştırılmıştır. Konulardan biri; hekim otoritesinin hekim-hasta iletişim sürecine etkileri, diğeri ise; etkin bir iletişimin gerçekleşebilmesi için hastaların ve hekimlerin birbirlerinden bekledikleri rol beklentileridir. Tezin amacı hekim-hasta iletişim sürecinde, etkin iletişime engel olan sorunların her iki tarafın bakış açısından saptanmasıdır. Bu amaçla etnografi yöntemi kullanılarak, hekimlerle ve hastalarla ayrı ayrı görüşülmüş ve elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Hekim-hasta iletişim sürecinde hekimin otoritesi, her iki grup tarafından da onaylanmasına rağmen, hastayı pasifleştirerek iletişimin etkinliğine engel olmaktadır. Etkin iletişimin kurulabilmesi için hastaların hekimlerden rol beklentisi öncelikle, güleryüzlü, şefkatli bir yaklaşımla beraber hekimin kendilerine değer vermesidir. Böylece hasta hekimine karşı güven duyacak ve tedavi planına daha iyi uyacaktır. Hekimlerin hastalardan beklentisi ise, yoğun çalışma tempolarına anlayış gösterilmesi ve önerilen tedavi planının dışına çıkılmamasıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis we have investigated two areas related to physician-patient communication at a public hospital environment First, we researched the effect of the physician authority on physician-patient communication. Second, we examined the mutual role expectations of physicians and patients in order to form and maintain their communication. The aim of this thesis is to determine potential problems that might prevent effective communication between physicians and patients. The ethnography method was used to interview physicians and patients separately and the collected data have been further evaluated. Authority of the physician, although accepted by the both parties, has been found to block the effectiveness of the communication by rendering the patient passive. The patient's main expectation of the physician is for respect as well as a warm and compassionate approach. This respect would, in turn, create trust towards the physician and encourage the patient to commit to the treatment plan. On the other hand, the physician expects understanding from the patient regarding his heavy workload and to follow the treatment plan. 133