Türk Yabancılar Hukuku açısından yabancıların çalışma hürriyeti
Freedom of labour of foreigners in regard to Turkish Law of Aliens
  1. Tez No: 159778
  2. Yazar: KAZIM ENGİN KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FÜGEN SARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Uluslararası Özel Hukuk) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
ÖZET Çalışma hürriyeti, yaşama hakkı ile yakından ilişkilidir. Kişinin kendisinin ve ailesinin yaşamını sürdürebilmesi için bir işte çalışması gerekir. Çalışma hürriyeti temel bir insan hakkıdır ve bu nedenle insan hakları ile ilgili düzenlemeler getiren uluslararası belgelerde yerini almıştır. Anayasamız da bu hakkı herkese tanımış bulunmaktadır. Ancak bu hürriyet, Anayasanın 16. maddesi uyarınca yabancılar için milletlerarası hukuka uygun olarak kanunla sınırlandırılabilir. Anayasanın 16. maddesine uygun olarak Türkiye'de bazı iş meslek ve faaliyetler kanunla yabancılara yasaklanmış, kanunlarla yasaklanmamış olan meslekleri yapabilmeleri de izne bağlanmıştır. Çalışma izninin usûlünü ve şartlarını düzenlemek üzere 4817 sayılı Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkında kanun kabul edilmiştir. Kanuna göre yabancının Türkiye'de çalışabilmesi için kural olarak dört şartın gerçekleşmesi gerekir. Bunlar: çalışma izninin alınmış olması, çalışma vizesi, ikamet izni ve yapılacak iş veya mesleğin yabancılara yasaklanmamış olmasıdır. Kanunda dört çeşit çalışma izni öngörülmüştür. Bunlar: süreli çalışma izni, süresiz çalışma izni, bağımsız çalışma izni ve istisnaî çalışma iznidir. Kanun kural olarak aksi öngörülmedikçe, yabancıların bağımlı yada bağımsız çalışmaya başlamadan önce izin almaları gerektiğini hükme bağlamıştır. Kanuna göre, bağımlı veya bağımsız çalışacak yabancıya çalışma izni vermeye yetkili merci Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığıdır. Kanunda çalışma izni verilmemesi kararlarına karşı itiraz yolu ve idarî yargıya başvurma hakkı getirilmiştir. Yabancı çalışma izni verilmemesi kararlarına 157karşı tebliğ tarihinden itibaren otuz gün izinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına itiraz edebilecek; itirazın reddi halinde idarî yargıya başvurabilecektir. Kanun bağımsız çalışan yabancıya ve yabancı çalıştıran işverene söz konusu çalıştırmalarla ilgili bildirimde bulunma yükümlülüğü getirmiştir. Ayrıca çalışma izni vermeye yetkili olan ve yabancı istihdam eden bakanlıklar ile kamu kurum ve kuruluşlarına da bildirimde bulunma yükümlülüğü getirilmiştir. Kanunda yabancı kaçak işçilikle mücadele için idarî para cezalan öngörülmüştür. 158
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖZET The concept of“Freedom of Labour”is related to the concept of“Right to Life”. Everybody has to work in order to earn his and his family's living. Freedom of labour is a fundamental human right and therefore takes part in international documents including the regulations related to human rights. Our Constitution recognizes this right for everyone. However, according to the article 1 6 of the Constitution, this right might be restricted by law for foreigners. According to this in Turkey some professions, occupations and jobs are forbidden for foreigners, and other professions and jobs which are not forbidden can be realized only with a permission. In order to organize the procedures and the conditions of work permit, the 4817 Code on Working Permits of Foreigners has been accepted. According to this Code four necessary conditions must be realized by foreigners willing to work in Turkey. These necessities are gaining of working permit, visa of working, permit of residence and that the job allowed to foreigners. According to the law there are four different types of work permit which are periodical work permit, continual work permit, free work permit and exceptional work permit. The law orders that foreigners must have work permit before they begin to work dependant or independant until the rule says the opposite. The authority for giving permission to foreigners beginning to work is Minister of Labour and Social Security. In the case of a negative decision, the applicant has the right of objection and can bring a suit before administrative court. Applicant have to use this objection right after the announcement of the decision in thirty days by the Ministry. If the objection 159is refused by the Ministry, applicants can go to the court. The 4817 Code binds employers of foreign workers and foreigners who work independent with the obligation to inform the state. In addition to this, ministries which have the right to give work permit and public institutions which have foreign employees are obliged to give information. The 4817 Code orders money penalties to prevent illegal labour. 160