Çağdaş Hollywood sinemasında Avrupa filmlerinin yeniden çevrimi
Remakes from European films in the contemporary Hollywood
- Tez No: 159777
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEJAT ULUSAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Bu tezin amacı, günümüz Hollywood sinemasında Avrupa filmlerinin yeniden çevrimi olgusunu ele almak, iki farklı sinema yaklaşımı arasındaki etkileşimi, yeniden çevrim örnekleri üzerinden değerlendirmektir. Çalışma boyunca, sinemasal bir uyarlama biçimi olarak yeniden çevrim kavramı ele alınmakta; Hollywood sinemasındaki yeniden çevrim çeşitlerine ve örneklerine değinilmektedir. Günümüz Amerikan sineması açısından önem taşıyan Avrupa filmlerinin yeniden çevrimi olgusu, popüler sinema ile özdeşleştirilen Hollywood sineması ve sanat sineması ile özdeşleştirilen Avrupa sinemasının farklı özellikleri ve karşıtlıkları bağlamında değerlendirilmektedir. Bu iki sinemanın konumundan ve algılanışından kaynaklanan farklı politik ve kültürel yaklaşımlar, yeniden çevrimlere bakışı etkilemektedir. Bu çalışmada, somut örnekler üzerinden yeniden çevrim sürecinde ortaya çıkan değişiklikler incelenmekte ve yeniden çevrimlerin iki farklı sinema yaklaşımını değerlendirmek ve arasındaki etkileşimi görmek açısından önemli bir araştırma alanı olduğu kaydedilmektedir. Bu çerçevede, tez çalışmasında, yeniden çevrime konu olan çok sayıda filme değini lmesinin yamsıra, Solaris (Andrei Tarkovski, 1972, Rusya) / Solaris (Steven Soderbergh, 2002, ABD), Aç Gözünü (Abre los Ojos, Alejandro Amenabar, 1997, İspanya) / Vanilla Sky (Cameron Crowe, 2001, ABD) ve Insomnia (Erik Skjoldbjaerg, 1997, Norveç) / Insomnia (Christopher Nolan, 2002, ABD) adlı filmler karşılaştırılmakta ve ayrıntılı olarak incelenmektedir. 166
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main thrust of this thesis is to focus on the process of remaking of European films by contemporary Hollywood, and to analyze the cinematic interaction between these two different cinematic approaches through particular films. This thesis deals with the concept of remake as a kind of cinematic adaptation and dwells on various examples of Hollywood remakes. The fact of remaking European films is through contrasts between Hollywood cinema as a“popular cinema”and European cinema as“art cinema”. Political and cultural approaches stem from differences between those two cinemas have been affecting the understanding of remakes. The thesis argues that a research on remakes provides one to reveal various aspects of and interactions between two influential cinemas, Hollywood and European cinema. The thesis touches on several films as remakes, and offers a close study on particular films, namely, Solaris (Andrei Tarkovski, 1972, Russia) / Solaris (Steven Soderbergh, 2002, USA), Abre los Ojos, (Alejandro Amenabar, 1997, Spain) / Vanilla Sky (Cameron Crowe, 2001, USA) and Insomnia (Erik Skjoldbjaerg, 1997, Norway) / Insomnia (Christopher Nolan, 2002, USA). 167